JA slide show
Anasayfa arrow Güzerân arrow Yazılar
Yazılar
“Devam Ederek Değişmek, Değişerek Devam Etmek” – “İslamcı Edebiyat”ın Yönsemeleri Üzerine
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
22.07.2014 12:37
 Seksenli yılların ilk yarısında “İslamcı” ya da “İslami edebiyat” söz grubu pek revaçtaydı. Birçok dergi sık sık böylesi dosyalar yapar, oturumlar düzenler, söyleşiler gerçekleştirirdi. “İslamcı edebiyat” kavramlaştırması, örneğin Diriliş, Edebiyat, Mavera, Dergâh, Aylık Dergi, Yedi İklim gibi dergilerde edebi verimlerini yayımlayan, edebiyatın özgül doğasını ve dilini fazlasıyla önemseyenlerce pek benimsenmedi. İslamı daha çok, siyasal muhalefet içinden kavrayanlarca rahatlıkla kabullenilen bu tabir, giderek “Müslüman-mütedeyyin”ler arasında bir zihinsel ayrışmaya da yol açtı.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1915 | Devamını oku...

 
'Dersim Dört Dağ İçinde'
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
06.12.2009 23:37
 “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim,
bu bana dert oldu.
Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim,
bu da size dert olsun.”

Seyit Rıza

O yakıcı ağıdı ne zaman, hangi kavimden, kim dinlerse dinlesin mutlaka ciğeri yanar, yüreği lime lime olur. Hikayesi kısmen farklı da olsa, Seyit Rıza ve Dersim’li altmış bin mazlumun ahı tüter ezgilerinde.

Dersim, dört dağ içinde;
Gülü, bardağ içinde
Dersimi Hak saklasın,
Bir yarim var içinde.

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 24969 | Devamını oku...

 
Çelikhan'da birkaç gün
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
03.11.2009 17:29
 Ekim’in 26, 27 ve 28’inde Çelikhan’da idim.
Malatya havalimanında pek çok gönül dostu bizi karşıladı.
Malatya’daki Çelikhan’lı bazı dostları gördük. İtfaiye’de dostluk çayı içtik.

Yaşamımın en güzel ve unutulmaz birkaç anına yenileri eklendi, diyebilirim.
www.çelikhannet.com ” ile internet üzerinden ve yerel çerçeveleri taşarak etkin, soluklu bir gazetecilik çalışması gerçekleştiren değerli dost Mustafa Aloğlu ile kadim ve ebedi dostum Sabri Altun’la, Çelikhan’lı çok kıymetli dostlarla birlikte olduk.

Yorumlar (4) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3494 | Devamını oku...

 
Segura ırmağının kıyısında
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
07.06.2009 13:13
 İspanya'nın Segura ırmağının kıyısında, bir köprü başında oturmuş, Endülüs'ün büyük bilgesi Muhyiddin İbnü'l-Arabi'ye ilişkin konuşuyoruz. Bilge'nin yüzyıllar sonra beslediği büyük bir şairin, Sezai Karakoç'un dizeleri dilimde: 'ben bir köprü parmaklığına bağlı bekliyorum/ bir piknik dönüşü gelip bu köprüden geçersin diye bekliyorum'

Bey Yapım'ın TRT için gerçekleştirdiği, 'Endülüs Belgeseli' için yapılan çekimler kapsamında İbn Arabi'nin dünyasını konuşuyoruz. Bu, öyle bir dünya ki, kavrayabilmek çok güç. Dünya kitaplıklarında kayıtlı beşyüze yakın eserin sahibinden söz ediyoruz. Sekiz yüz yıl etkinliği sürmüş bir medeniyetten... Endülüs uygarlığından... İbnü'r-Rüşd'den, Cabir bin Hayyan'dan.... Murcia, İbn Arabi'nin dünyaya gözlerini açtığı bir şehir. Beş yüz bin insanı barındırıyor içinde. On yedi özerk bölgeye ayrılan İspanya'nın yedinci büyük kenti.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3513 | Devamını oku...

 
Küba dünyaya ne anlatıyor?
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
24.05.2009 17:58
 FIT Cuba 2009, Küba Turizm Fuarı etkinlikleri çerçevesinde 2 Mayıs 2009'dan itibaren sekiz gün Küba'daydık. Yarım yüzyıldır uygulanan Amerikan ambargosunun ve katı devletçiliğin yorgun ve yoksul düşürdüğü bir ülkenin, ekonomik bir çıkış yolu bulma umuduyla nasıl çırpındığına tanık olduk.

ABD'nin ne türden toplumsal ve ekonomik sorunlara yol açtığını, insanlara nasıl acı çektirdiğini görmek istiyorsanız mutlaka Küba'ya gitmelisiniz. Küba'ya ilişkin makaleleri, gezi yazıları, söyleşileri ve bir kitabı bulunan Cüneyt Aksu'dan (Küba, Sarı Sıcak Bir Pencere, Göksu, Cüneyt. Beyaz Vizyon Yayınevi) öğreniyoruz: 8 Kasım 2005, Karayipler'deki ada ülkesi Küba için oldukça önemli bir tarihti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda, 1992'den beri yapılagelen, "46 yıldır ABD tarafından Küba'ya uygulanan ekonomik, ticari ve mali ablukanın sonlandırılması" konulu toplantı ve oylama, 14. kez gerçekleşti. Bu oylamanın, yıllardır olduğu gibi, o yıl da hiçbir hukuki yaptırımı olamadı. Ancak BM Genel Kurulu'nda, her gün, 182 ülkenin ABD aleyhinde oy kullanmasının mümkün olamayacağı gerçeğinden yola çıkılarak, bu davanın haklılığının yeniden hatırlatılması ve bir karşı duruşun gösterilebilmesi için önemli bir fırsattı.

Yorumlar (1) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3580 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 9 / 26
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç