JA slide show
Anasayfa arrow Sırlı tuğlalar
Sırlı tuğlalar
Çizgilerin dili: Kitaplar çizgilerde
Tercüman
Yazan Mehlika Özsoy   
23.09.2012 13:40

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3003 | Devamını oku...

 
Şehirlerde Tecelli Eden İsm-i Şerifler
Tercüman
Yazan ediTör   
12.12.2009 11:17
 Bundan sonra Celâl lafzı ile Rahmân ismi arasında hakikatte fark yoktur. Nitekim Kur’an’da gelir: “Sen onlara de ki: İster “Allah” deyin, ister “Rahmân” deyin.” (İsrâ, 17/110). Şu kadar var ki, gerçi ikisi de ilahî hakikatlerin hipsini kapsayıcıdır, ancak Allah lafzının mertebeye de delaleti vardır. Rahmân isminde ise bu delalet yoktur. Mertebeden murat ulûhiyet ki âlemde saltanatın mertebesi ona bakar. Bu sebeptendir ki Kabe-i Mükerreme iki isme mazhardır. Biri Evvel ismidir. Nitekim Kur’an’da gelir: “Şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, Mekke’deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan Beyt (Kabe)dir.” (Âl-i İmran, 3/96). Ona evvel olma sırrı derler ki, bütün yönlerdeki evvel olmalara sirayet eder. Biri ise Allah isminin sırrıdır ki onun için Kabe’ye yani Mescid-i Haram ve çevresinde tepeler dahilinde olan daireye “Haremullah” derler.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 4243 | Devamını oku...

 
'Şehadet Parmağıdır Göğe Doğru Minare'
Özdüşünü
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
09.12.2009 16:42
 Minare, kandil, menar, alamet, işaret, kulak yeri, ezan yeri… Aralarında kısmi fark olmasına rağmen aynı anlamı ima eden sözcüklerin özeti olarak minare kelimesi, Fars dilinde ‘ateş yeri’ demektir. Birlik ve aşk ateşinin tutuştuğu yer. Bir gönül yüceliği…Göklere doğru bir tırmanış…Bir yücelme...Bir aşkınlaşma boyutu. İslam dininde ibadet yerleri olan camilerde namaza çağrıyı bildirmek ve sala okumak için inşa edilmiş ana yapıdan yüksek tasarlanan yapı. Camilerde minare ihtiyacı teknolojinin henüz olmadığı İslamiyetin ilk dönemlerinden 20. yy.'ın ilk yarısına kadar, ezanın uzak yerlerden duyulmasına imkân sağlamak için yapılmıştır. Eski devirde müezzin, caminin balkonuna yani şerefeye çıkar, istinare denilen şekilde dönerek ezan okurdu, modern zamanlarda çoğunlukla minareye çıkmadan cami içindeki mikrofondan okumaktadır. Bunun kural bozmayan istisnaları bulunmakla birlikte, merdivenlerinde Hz. Bilal’in ayak seslerinin yankıdığı minareler, şairin ifadesiyle, ‘göğe doğru şehadet parmaklarıdır.’
Şehadet, hakikate tanıklık etmektir ve gerçeğin dikey boyutunu ihtiva eder.

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 8464 | Devamını oku...

 
'Gök Ekini Biçmiş Gibi...'
Tercüman
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
05.10.2008 14:54
 Bu satırlar, bayramın son günü yazıldı. ‘Geçmiş bayramınız kutlu olsun’ denilen bir günde okunacak. Bu niyetle okunmasını dilerim.
Başlıktaki cümle, Yunus Emre’mizin yüzyıllardır gönüllerde/dillerde dolaşan bir nefesinden :‘
Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm
Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi’

Yorumlar (3) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 17022 | Devamını oku...

 
Tercümanın hissesi
Tercüman
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
07.09.2008 18:00


Sikke-yi Tasdik-i Gaybi'nin Birinci Şua'sının İkinci Sual'i şöyledir:

"Şiddetle ve amirane denildi ki: 'Sen Risale-i Nur'un makbuliyetine dair Hazret-i Ali (ra) ve Gavs-ı Azam (ra) gibi zatların kasidelerinden şahitler gösteriyorsun. Halbuki asıl söz sahibi Kuran'dır. Risale-i Nur, Kuran'ın hakiki bir tefsiri ve hakikatının bir tercümanı ve mes'elelerinin bir bürhanıdır. Kuran ise, sair kelamlar gibi kışırlı, kemikli ve şuuru hususi ve cüz'i değildir. Belki Kuran, umum işaratiyle ve eczasiyle ayn-ı şuurdur, kışırsızdır; fuzuli, lüzumsuz maddeleri yoktur. Alem-i gaybın tercümanıdır. Sözler hakkında söz onundur, görelim o ne diyor?"

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3887 | Devamını oku...

 
Sessizlik Diyarı
Özdüşünü
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
07.09.2008 15:46
 Hikmetin dili sembol ve sükuttur. Sükut ise ikrardan gelir. İkrar sözdür, verilen sözün, edilen yeminin bizatihi kendisinden sudur ettiği insan için misaka bağlılıktır. Allah insan için sırdır. İnsan bu sırra doğru sızdıkça sessizliğe gömülür. Bu bürülen yeni hale sükut tabir edilir ki, bu alanda artık Allah, insan için sırların sırrı olmaktadır. Sırların sırrından alınan her sır, gerçekte asla ikrar edilmemesi gerekendir. Sırrın ifşasının bedeli candır.

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 4963 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 10 / 15
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç