JA slide show
Anasayfa arrow Günlük arrow İlk okuma arrow Bir mezar taşının düşündürdükleri
Bir mezar taşının düşündürdükleri
Yazan ediTör   
07.09.2008 17:29
Bir mezar taşının düşündürdükleri
İstanbul Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi A. Halim Koçkuzu bir Mevlana dostunun mezarını yazdı.
26 Mayıs 2008 / 17:12

“İnsanlar uykudadır, öldüklerinde uyanırlar”

(Die Menschen schlafen, wenn sie sterben, erwachen sie)

A. Halim Koçkuzu
 

2003 yılında vefat eden ve Almanya’nın Bonn kentinde medfun olan Prof. Dr. Annemarie Schimmel’in Mezar taşında tasavvuf ehlinin sıkça kullandığı hadislerden biri olan “İnsanlar uykudadır, öldüklerinde uyanırlar” ibaresini görünce insan ister istemez müteveffa ya da merhumenin tasavvufla ve İslam kültürü ile nasıl hemhal olduğunu anlıyor.

 

 Efendim Müslüman oldu mu olmadı mı, mezar taşındaki hadis sahihtir, mevzu’dur tartışmasını bir kenara bırakarak geride bıraktığı eserleriyle onu anmak ve anlamaya çalışmak herhalde en doğru yol olsa gerek.

 

 

 

Kendisini Oxford’da 1998 yılında “Hüsn-i Hat Sanatı ve Tasavvuf İlişkisi” konulu konferansta ilk ve son kez dinleme imkânı bulmuş ve konferans sonrası yanına giderek tanışmıştım. İslam’a ve Tasavvufa ömrünü adamış olan Schimmel’in etrafını saran gençler kendilerini tanıtarak bazı konularda kendisine sorular yöneltiyorlardı, Schimmel soru soran kişinin anadili ne ise o dilde cevap veriyordu. Bu durum beni oldukça etkilemiş idi. Batı’nın Şarkiyatçı yetiştirme konusuna ne kadar ciddiyetle eğildiğinin en iyi örneği Prof. Dr. Annemarie Schimmel’dir diye düşünüyorum. (MemleketDERGİ)

 

Annemarie Schimmel (1922-2003)

 

 

Ünlü Alman İslam bilimcisi Annemarie Schimmel 7 Nisan 1922’de Erfurt’ta doğdu.

İslamiyet ile 15 yaşında ilgilenmeye başlayan Schimmel, Türkçe, Arapça, Farsça ve diğer bazı doğu dillerini öğrenmiş ve birçok şiirin çevirisini yaptı.

1941’de Berlin Üniversitesi’nde İslâmî Araştırmalar sahasında doktora yaptı.

1946-54 yılları arasında Marburg Üniversite’nde, 1954-59 yılları arasında da Ankara İlahiyat Fakültesi’nde Dinler Tarihi dersleri verdi.

Bonn ve Harvard Üniversitelerinde çalıştı. Çok sayıda uluslararası ödül aldı ve çeşitli ilmî kuruluşlarda başkanlık ve üyelik yaptı.

 

Almanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 80’den fazla yayına imza attı. Arapça, Farsça, Urduca, Türkçe ve Sindçe’den Almanca’ya çeviriler yaptı.

Çalışmaları özellikle tasavvuf büyüklerinden Mevlânâ, İbn Atâullah ve Hallâc üzerinde yoğunlaştı. Çeşitli ülkelerde konferanslar verdi. 100’e yakın kitabı yayınlandı.

 

Uzun yıllar Almanya’nın Eschweiler kentinde bulunan Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi üyeliği yaptı.

İslam dünyasıyla Batı dünyası arasında köprüler kuran Scihimmel 81 yaşında öldü. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi; 22 Ocak 2003’te Ankara, Bonn, Harvard, New York ve Londra’da üniversitelerde eğitim veren Schimmel ile ilgili, “Dünyada hiçbir İslam ülkesi yoktur ki, Schimmel’in ölümü büyük üzüntü yaratmasın” ifadesini kullandı.

 

Hakkında ölüm fetvası verilen “Şeytan Ayetleri”nin yazarı Salman Rüştü’yü “Müslümanların duygularını çok kaba şekilde rencide ettiği” gerekçesiyle eleştiren Schimmel, bu nedenle Avrupa’daki bazı barış grupları tarafından tepki almış, buna rağmen 1995 yılında Alman Kitapçılar Birliği’nin Barış Ödülü’nü kazanmıştı.

 

ESERLERİ:

 

1-Hz. Muhammed, Profil Y.

2-Ruhum Bir Kadındır, İz Y.

3-Halifenin Rüyaları, İslam’da Rüya ve Rüya Tabiri, Kabalcı Y.

4-Tanrının Yeryüzündeki İşaretleri, Kabalcı Y.

5-İslam’ın Mistik Boyutları, Kabalcı Y.

6-Sayıların Gizemi, Kabalcı Y.

7-Cavitname, M. İkbal’den çeviri, Kültür B.


Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 5474

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
< Önceki   Sonraki >
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç