JA slide show
Okumalar
'Yort Savul!'
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
31.08.2008 20:52
"http://medya.zaman.com.tr/2008/06/22/yorum.gif" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.Türkiye'de askeri, yargıyı, parayı ve siyaseti, toplumsal talepleri göz ardı etmek veya bastırmak üzere kullanmaya çalışanların durumunu anlamakta Wittgenstein'ın Yan Değiniler'deki şu metafor bize yardımcı olabilir: "Bir insan kilitli olmayan, ama içeriye doğru açılan bir kapıyı boyuna itiyor, çekmek aklına gelmiyorsa, odada hapistir." Bu belirleme ile başlığa aldığım Yunus Emre (Ece Ayhan da kitabına bu adı vermişti) deyimi arasında da bir ilgi kurulabilir. Yort Savul, Eski Anadolu Türkçesinde, 'Çekilin! Sultanım, efendim geliyor!' demektir.

Yorumlar (1) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 6660 | Devamını oku...

 
Elmalı'dan Limni'ye bir irfan yolu
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
31.08.2008 20:50
http://www.ussaki.net/resimler/2005yaz/M%FDsridergahi-a1.jpgBukağı, bir ağır ceza yükümlüsünün kaçıp kurtulmasını engellemek için ayağına vurulmuş pranganın ucundaki demir halka da olabilir, yırtıcı bir kuşun evcilleşmesi için ayaklarına bağlanmış ipeksi bir mendil de.
İslam şiir tarihinin en parlak yıldızı Niyazi Mısri, üçyüzyıl sonra, iki öykücü-romancıya küçük bir himmet vererek onlara iki ayrı hikaye yazdırmış : Tomris Uyar’a, Yürekte Bukağı, Emine Işınsu’ya, Bukağı.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3444 | Devamını oku...

 
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç