JA slide show
Anasayfa arrow Günlük arrow Okuma notları
Okuma notları
Mutluluk İhtimali
Yazan Münevver Soylu   
31.05.2015 10:26

 “Bir yandan yıllardan sonra su yüzüne çıkan anılarla yüzleşmek biraz ürkütücüydü. Diğer yandan bu ihtimal küllenmiş duygularını yeniden alevlendirmişti.”  Romanın kahramanı Nihan’ın düşüncesi bu. Yüreğinde hangi acıları taşıdığını, düşlerini, içini yakıp kavuran kaygıları en ince ayrıntılarına değin tanıyoruz. Tekdüze, yavan yaşamını örtüsüzce anlatıyor.

Gençlik hareketlerine karıştığı için 12 Eylül döneminde tutuklanan, sonra ilgisiz olduğu anlaşılınca salıverilen Nihan’ın, “dışarıdaki” yalnız yaşamını anlatan romanının başlığını İhtimal koymuş Selma Sancı. Bence Nihan’ın yaşadıkları uzun bir bekleyişten başka bir şey değil. Roman kişilerini önlerini göremiyorlar, geleceklerinin ne olacağını, başlarına neler gelebileceğini, içinde bulundukları koşullarla, karşılaştıkları sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmemekle birlikte, ayakta kalmaya çalışıyorlar, hep bir devinim ve bunun yarattığı merak duygusu var. Bu açıdan bakınca roman kişilerinin halleri, insanı insana anlattığı gibi, yaşadıkları dönemin ruhunu da yansıtıyor.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1989 | Devamını oku...

 
Kavram ve içerik boyutuyla küçürek öykü
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
25.02.2015 18:33
 Küçürek öyküler üzerine çalışırken zamanla onların bende bir çığlık izlenimi uyandırdığını sezinledim. Bu çığlık kimin çığlığıydı, nereden gelmekteydi, niçin atılmıştı ve neye yönelikti? Doğrusu çığlığın yönü olmaz’dı, amacı ve yeri de.. O, başlı başına bir yurtsuzluğun öne sürümü idi; zamana sığamayışın, yerini kabullenemeyişin, kendi olamayışın, kaçırılan fırsatların vb.

Oysa çağımız, bilimin ve teknolojinin tarihteki en büyük nimetlerini bize sunmaktaydı; kişi başına düşen refah düzeyi artmakta, yenilmez sanılan hastalıklar tedavi edilmekte ve geçilmez sanılan dağlar aşılmaktaydı; azgın ırmaklar dizginlenerek ışığa, enerjiye kısaca yaşama dönüştürülmekte idi... Peki o zaman bu çığlık niyeydi?

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1817 | Devamını oku...

 
YAMAN DEDE
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
23.11.2014 22:07
 Mesnevi okumayı tamamladığım günlerdi. Yakın akrabalarımdan bir hanımın evine konuk olduk. Söz Mevlana ve Mesneviden açılınca: ”Mesnevi aşığı bir insanın hayatını okuyorum şimdilerde. Siz de mutlaka okumalısınız” dedi ve masada duran roman kalınlığında kitabı elime verdi. Mustafa Özdamar’ın kaleme aldığı adlı eseri birkaç gün içinde okudum. İncelenen hayat; müthiş bir İslamî dönüş hikâyesiydi ve canlı tanıklarının dilinden aktarılıyordu. Beni çok etkileyen bu Hak aşığını siz değerli kardeşlerime bir nebze tanıtabilirsem kendimi bahtiyar addederim.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2968 | Devamını oku...

 
İŞİTİN EY YÂRENLER / DR. MUSTAFA TATCI / H YAYINLARI
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
23.11.2014 21:57
 “Bu bizden önden gelenler manâyı pinhân dediler/Ben anadan doğmuş gibi geldim ki uryân eyleyem” diyen Yûnus Emre, insanlık tarihinin en güzel değerlerinden biridir. O, bizim yedi yüz yıldan beri gönlümüzün dili, dilimizin gönlü olmuş aşk ve irfan kaynağımızdır. Türklüğün insanlığa en güzel hediyelerinden biri olan Yûnus, insanlığa din adına, aşk ve irfan adına, dil ve estetik adına çok şey öğretmiştir. İslâmın derinliğini ve Türkçe’nin inceliğini anlamak isteyenler, bitip tükenmeyen bilmeyen kaynak sularına benzeyen Yûnus’un çeşmesinden kana kana içmek durumundadır. Yûnus’u anlamak için onun ayak izine basarak yürümek gerekir. Başka düşüncelerin, başka inançların ve düşüncelerin dar pencerelerinden bakarak anlamaya çalışmak aslında Yûnus Emre’yi anlamamak demektir.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2605 | Devamını oku...

 
Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
23.11.2014 21:55
 Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede. Sıradan bir şair olmayıp edebi antoloji ve ansiklopedilerde hayatına yer verilecek kadar önemli bir kişiliktir. Yakın dostu Yahya Kemal, onu şu mısra ile övecektir:

Yüz sürdü gerçi pâyine çok Müslüman Dede
Mollâ-yı Rûm görmedi bundan Yaman Dede.

(Gerçi Peygamberin ayağının izine çok Müslüman dede yüz sürdü, ama Anadolu mollaları bundan daha yaman bir dede görmedi.)

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2210 | Devamını oku...

 
Hafız Hasan Çolak’ın Hayatı
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
23.11.2014 21:47

Ben 1946 yılında, annemin dediğine göre arpalar biçilirken, 5 Temmuz günü doğmuşum. Köyümüzün adı Akçapınar köyü. Bir tarafı Bolu Göynük’e, bir tarafı Bilecik Gölpazarı’na, bir tarafı da Sakarya Taraklı’yı bakan, bir tepenin üzerinde kuruludur köyümüz. Hatta tarlalarımızın bir kısmı Gölpazarı tapusuna, bir kısmı Taraklı’ya bir kısmı da Göynük tapu müdürlüğüne kayıtlıdır. Köyümüz, bildim bileli yetmiş hanedir. Köyümün altı yedi asırlık bir mazisi vardır. Bölgemiz 1292 yılında Ertuğrul Gazi’Nil fethidir. O zamandan beri Türkmen, yani Manav yerleşimidir.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2318 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 11 / 94
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç