JA slide show
Anasayfa arrow Bilişmeler arrow Ne dediler? arrow Yaman Dede’denMektuplar
Yaman Dede’denMektuplar
Yazan Suavi Kemal YAZGIÇ   
09.02.2017 16:58
 Diyamandi olarak dünyaya geldi ve Yaman Dede olarak göçtü. Tek cümle ile ifade edilemeyecek bir öyküsü var Yaman Dede’nin. 1884 yılında Kayseri Rumlarından iplik Tüccarı Yuvan oğlu Afurani’den doğma Dymandi’nin (anlamı elmas) rüştiyedeyken (ortaokul) Farsça hocasının tahtaya yazdığı Mesnevi beyitleri ile Mevlana ile tanışır ve “Mevlana beni onlardan almadı, beni benden aldı” diyerek özetlediği bir hidayet sürecinin ilk kıvılcımı böylece doğar. İdadide arkadaşları kendisine “Yamandî Molla” lakabını uygun görmüşlerdir Diyamandi için. Farsça dersinde başta Mesnevi olmak üzere Şark İslam klasiklerinden beyitler ezberleyen, din dersinden gayrimüslim talebeler muaf olduğu hâlde sınıfta oturan ve bir Müslüman gibi ilmihal bilgilerini, Rasulullah’ın hayatını, inanç esaslarını öğrenen Diyamandi; farkında olmadan içindeki aşk ile mümin olmuştur. İslam’a duyduğu sevgi gün geçtikçe artmakta, bir taraftan tıpkı Farsça edebî metinler gibi aruz kalıpları ile rubailer, gazeller yazmaya çalışmaktadır. Ancak toplum, okul, arkadaş ve aile çevresinde hâlen Hristiyan olarak tanınmaktadır.

Sadık Yalsızuçanlar, işte tam da bu hikâyeyi safha safha anlatıyor. Yaman Dede’nin kızına yazdığı mektuplarını okurken bir hidayete de adım adım şahit oluyoruz. Bu noktada kitapla ilgili olmayan lakin tam da kitabın ortasın-dan söylenmesi gereken bir ara konuya dalmak zorundayım.


“Hidayet romanı” bir küçümseme ifadesi hâline geldi maalesef. Bu bana göre edebiyatı hayattan kopuk, uzak ve ilgisiz bir şeymiş gibi zannetmemizden doğan kompleksli bir maraz. Evet, bu isimle anılan “kötü” edebiyat ürünleri var diye bu temayı küçümsememiz doğrudan doğruya hem “edebiyat” hem de “İslam” algımızla yüzleşmemiz gerektiğinin bir ifadesidir bence. Hidayet gibi güzeller güzeli bir durumu, “negatif ” hatta alaycı bir algı inşasında kullanmamız bize yakışmıyor. Tıpkı “Şaban” gibi güzel bir ismin Yeşilçam filmlerinde “kötü bir algıya” esir edilmesi gibi bir süreç yaşadı hidayet kelimesi. Ancak bu sefer sürecin yakıtını hidayeti en çok temenni edenler buldu maalesef.

Devamı... >>

 


Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1636

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
< Önceki   Sonraki >
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç