JA slide show
Ne dedi?
Sadık Yalsızuçanlar yeni romanı DİYAMANDİ'yi anlatıyor
Yazan ediTör   
12.11.2015 16:34

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1261 | Devamını oku...

 
Doğu Türkistan halkı ne tür baskı ve zulümlerle karşılaşıyor?
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
01.11.2015 21:26

 "Doğu Türkistan halkı, bugün, Çin’in ağır, yoğun baskıları altında. Doğal-insani-anayasal hakları verilmiyor. İbadet özgürlüğü ayaklar altında. Dünyanın gözü önünde olup biten bu zulme karşı durmak, vicdan sahibi her aydının görevi."

ياۋروپادا ئېچىلغان شەرقىي تۈركىستان دىنىي ئەركىنلىك يىغىنىنىڭ روھى تۈركىيە تېلېۋىزىيە قانىلى ئارقىلىق تۈرك خەلقىگە يەتكۈزۈلدى. 2015-يىلى 28-ئۆكتەبىر، تۈركىيە.

-ئۆكتەبىر چارشەنبە كۈنى تۈركىيەنىڭ نوپۇزلۇق تېلېۋىزىيە قاناللىرىدىن قانال ئا تېلېۋىزىيىسىنىڭ «نۆۋەتتىكى ۋەزىيەت» دېگەن نەق مەيدان تېلېۋىزىيە پروگراممىسىدا، ياۋروپادا ئېچىلغان «ئۇيغۇر كىشىلىك ھوقۇق ۋە دىنىي ئەركىنلىك كۈرىشى» يىغىنىنىڭ روھى نەق مەيدان تېلېۋىزىيە پروگراممىسى ئارقىلىق تۈرك خەلقىگە يەتكۈزۈلدى.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 973 | Devamını oku...

 
Yunus Emre Moskova’da
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
09.05.2015 13:05

 Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nin daveti üzerine, Dr. Mustafa Tatcı, Leyla İpekçi ve Sedat Anar’la birlikte Moskova’da idik.

19 Nisan Pazar günü İstanbul’dan Moskova’ya giden THY’ye ait bir uçakla gittik.20, 21, ve 22 Nisan günlerinde akşamları 19.00’dan itibaren, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nın bir salonunda Yunus Emre başta olmak üzere, sufi şairlerin dünyasından İslam irfanına, şiirine, sanatına ve tefekkürüne ilişkin konuşmalar yaptık. Dünya çapında bir Yunus ve tasavvuf uzmanı olan Dr. Mustafa Tatcı’nın bilgelik dolu söyleşileri Ruslar tarafından ilgiyle karşılandı. Dinleyicilerin hemen tümü Rus idi. Çeşitli meslek gruplarından, yaştan ve sınıftan Rus, İslam’ın evrensel mesajını dinledi. 3500 yıllık bir enstrüman kullanan müzisyen Sedat Anar, gerek konuşma aralarında gerekse söyleşi sonunda dinleyicilere Yunus Emre’den, Niyazî Mısrî’den, Seyyid Seyfullah’tan, Eşrefoğlu Rumî’den, Hacı Bayram-ı Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Hz. Mevlana’dan, Ömer Hayyam’dan şiirler, ilahîler sundu. Rus dinleyicileri mesteden bu ilahîlere zaman zaman kelime-i tevhid veya lafza-i celal ile onlar da eşlik etti. Dr. Tatcı, meşk esnasında Hz. Mısrî’den tekke usulünde gazel icra etti.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1432 | Devamını oku...

 
Diyamandi'yi Yaman Dede yapan aşkı anlattı
Yazan Ahmed Öztürk   
10.12.2014 00:00

Sadık Yalsızuçanlar, na'atları ve ihtida öyküsüyle tanıdığımız Yaman Dede'yi çeşitli vecheleriyle anlattı. Ahmed Öztürk etkinlikten notlarını aktarıyor..

 Türk edebiyatının günümüzdeki en mühim yazarlarından biri olan Sadık Yalsızuçanlar, ülkemizin irfanını besleyen zatların hayatlarını, eserlerini ve düşüncelerini anlattığı konferanslarına Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nde devam ediyor. 29 Kasım Cumartesi günü saat 14.00'de gerçekleştirdiği sohbette Sadık Yalsızuçanlar, na'atları ve ihtida öyküsüyle tanıdığımız Yaman Dede'yi çeşitli vecheleriyle anlattı.

Sadık Yalsızuçanlar, konferansın başında Kudüs'e yaptığı ziyareti ve orada gördüklerini anlattı. 4-5 yaşlarındaki çocukların bile ellerinde balonlarla Mescid-i Aksa'ya geldiklerini, dedeleri ile birlikte namaz kıldıklarını söyleyen Sadık Yalsızuçanlar, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa içinde geçtiğimiz günlerde yaptığı saldırıların büyük tahribata yol açtığını yakından gördüğünü söyledi. Ziyareti esnasında İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'nın içine yine ses bombaları attığını söyleyen Yalsızuçanlar, bütçesi el verenlerin Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmeleri gerektiğini, Müslümanların mukaddesatının nasıl çiğnendiğini yakından görmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3269 | Devamını oku...

 
Aşk Hakkında Konuşma Cesareti Ya da ‘Aşkın Halleri’
Yazan Adnan Şerifoğlu   
16.02.2014 10:57
 ‘Geçmiş ve çağdaş düşünürler sevginin ortaya çıkış nedeni ve nitelikleri hakkında farklı görüşler ileri sürmüştür. Aşk acaba bakış ve işitmeden mi doğar? Aşk, iradi midir yoksa kendini insana dayatır mı ? Bir kalpte bulunmazken, orada ortaya çıkmasının ve kalbi ele geçirmişken yok olmasının nedeni nedir ? Aşk, natık nefsin ( insana özel, düşünen nefis) işi midir yoksa bedenin mi ?’ der El- Mesudi, 10. yüzyılda İslam Medeniyetinde aşkın nasıl anlaşıldığına dair ‘Aşk Hakkında ( Abbasiler devrinin ünlü halifesi Harun Reşit’in ünlü veziri ) Yahya İbn Halid el-Bermeki’nin Huzurunda Yapılan Bir Tartışma’ adlı risalesinde.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2243 | Devamını oku...

 
Bir Politik-Polisiye-Gerilim Öyküsü : Minyatür Savaşlar
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
12.03.2012 18:39
 Harf Yayınları, Ankara yayınevlerinden. Daha çok ders, yardımcı ders kitapları ve çocuk klasikleri yayımlıyor. Bu arada, ilginç romanlar ve araştırma kitapları da sunuyor okura. Romanlar arasında Halil Coşkun’un ilk romanı Ayrıkotu ile ikinci romanı Minyatür Savaşlar da var. Minyatür Savaşlar, Coşkun’un, politik-polisiye-gerilim türüne bir armağanı sayılabilir. Roman, Buharî’nin çizdiği anlatan minyatürleri ele geçirmek için cinayetler işleyen bir çetenin ele geçirilmeye ve minyatürlerin sırrının çözülmeye çalışılmasının öyküsü. Çanakkale’de bir askerin şehit oluş hikayesiyle açılıyor. Ardından günümüze geçiliyor ve kurgusuyla ilgiyi toplama çabası istendik sonucu yaratıyor.  İstiklal caddesindeki bir saatçiye saatini yaptırmaya gelen Şemsi, saatçi Nazım’a satmak istediği minyatürü de gösteriyor. Yarım saat kadar burada oyalandıktan sonra çıkıyor. Ertesi gün, işkenceyşle öldürülmüş cansız bedeni bulunuyor.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2564 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 10 / 43
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç