JA slide show
Anasayfa arrow Günlük arrow Mektuplar arrow Mektuplar [Ocak 2013]
Mektuplar [Ocak 2013]
Yazan ediTör   
10.01.2013 21:51
Merhaba Sadık Bey nasılsınız?
yolcu adlı kitabınızı arıyorum ama maalesef hiçbiryerde satışı yok
kitabı bulmamda yardımcı olursanız çok sevinirim
z.

merhaba,

umarım her şey yolundadır ve ağrılar dinmiştir
önümüzdeki ay için granada dan bir kitap seçmek istiyorum ama
nilüfer göle nasıl olur sence ve sonra tabiki
 bu olsun dediğin bir önerin olur mu

muhabbetle
a.


2 günde bitirdiğim,bitirince gözyaşlarıma hakim olamadığım,kalbimin derinliklerinde bir acı hissetiğim,okumayı bitirdikten sonra resimlere baktığımda acımın daha da arttığı bu muhteşem kitabı bizlere sunduğunuz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım...Allah rahmet eylesin ,değerli büyğümüzü saygıyla analım..
h.t.10.11.2012 Tarihli Açık deniz proğramını tekrarını izleme imkanımız varmı Ülke Tv nin arşiv
henüz oluşmamış
 
Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum
b.d.


SA,
Abi seni gormek ne guzeldi, dunya kadar sevindim. Annem vefat etti,
duani rica ederim.  Binler selam ve dua ile,
a.Sadık bey bugün saat 19.00 da server vakfinda yapılan fethi gemuhluoglu ile alakali sohbetinize katıldım.çok guzel bir paylaşım oldu sagolun.orasi çok kalabalık olduğu için teşekkür edemedim.kusura bakmayın.ilk defa sizi yakından görüp sohbetinize katılmış oldum.ülke tv de sizi zaten takip ediyorum fırsat buldukça.

Yine sizden bir istegim olacak ,programınıza daha oncede katılan Omer tugrul inancer ve Mahmut Erol kılic hocayı bı daha davet ederseniz sevinirim.bu iki isim ve benzerleri gercekten toplumun birçok farklı kesimine hitap edip kalpleri isindiracak kisiler.ayrıca cantaci Necmi ağabeyde sizde çıksa inanilmaZ  bisey olur ama gelirmi bilmem:)))
o.g.Hocam Birdenbire Kitabını Okudum Çok Etkilendim.Fakat Aklımda Bir Soru Var Bu Yazdığınız Bir Kurgu mu, Gerçek Bir Yaşam Öyküsü Mü yoksa Kendi Hayatınızı mı aktardınız?
b.ş.SADIK BEY!
BEN ELEKTRİK MÜHENDİSİYİM.MALATYA'DA İKAMET EDİYORUM. AÇIK DENİZ PROGRAMINIZDA ÇOK GÜZEL KONULARI İŞLİYORSUNUZ. SİZDEN RİCAM BİR BÖLÜMDE DE MERHUM HALUK NURBAKİ HOCAMIZI DA TANITABİLİRMİSİNİZ? RİCAMIZI YERİNE GETİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ. BAŞARILAR DİLİYORUM...
e.Sadık bey dem kitabinizi yeni okumaya başladım.okuduğum kismiyla değişik bir stille yazılmış.kitaptaki bolumlerde zaman gecmisten geleceğe sırayla gitmiyor.ilginç olmuş ama guzel.

Kitabı bir yıldır alacam alacam diyorum nasip gecen haftaymis;sihhiyede diyanet yayinevi kitapçısından aldım.

Kitapta ailevi anılarda var dayınızdan bahsetmissiniz.cogu yazar yaşamında olanları değil olmak istediği seyleri yazar çizer .olumsuz yasanmisliklardan bahsetmez.çünkü bu avikyureklilik ister.bunu gistermissiniz.
Daha kitabı bitirmeme var.bittikten sonra bir tessekkur mesajı daha yollarım:))

o.


Sayın Sadık abimiz Açık Deniz programınızı her hafta seyrediyoruz ve beğeniyoruz ALLAH razı olsun ama genelde Evliyalar üzerine yaptınız programlar hoşumuza gidiyor gerçi şair lari ve yazarlarında oluyor fakat biz Evliyaların hayatlarını daha çok beğeniyoruz.Bir istirhamımız olacak senden Sadık abi bize Niyazi-Mısri Hz. Mustafa Taşçı nın çıkardığı kitapları Acizane istesek yollarmısınız ? Açık denizin daha nice Evliyaları tanıtmasını Canı Gönülden istiyoruz
o.


Sadık Beyciğim,Merhabalar
Aradığımda sizi toplantıda yakalamış oldum pardon. Sitenizden yarın Ordu'da olacağınızı duydum da. Ben Orduluyum. Çok heyecanlandım birden. Selamlarımı götürün dicektim memleketime. En çok mucit ve sanatçı çıkaran il oldugunu okumuştum Bilim ve Teknik dergisinde bir zamanlar. Benim puslu hüzünlü ama güzel memleketim. Artık bir gün sözleşsek de yemek yesek birlikte diyorum. Bemim için tarifsiz zevkli bişey olucak canım yazar arkadasım benim.
sevgiler
n.
Çok kıymetli hocam,
Sizinli Ülke TV'de yaptığınız "Açık Deniz" programı vesilesiyle tanıştım. Sizi tanımama sebep gösterdiği için Cenb-ı Hak'ka deryalardaki su zerrecikleri, çöllerdeki kum tanecikleri, nefesimin her anı ve kalbimin çarptığı her an adedince şükürde bulunurum. Hep rabbimi sevdiğimi, efendimizi (S.A.V.) sevdiğimi sevdiklerini sevdiğimi sanırdım. Sizdeki ve Cemalinur SARGUT hanımefendinin gözlerindeki aşkı görünce rabbimi değil yalnızca kendimi yalanlarla oyaladığımı gördüm. İnşaallah rabbim sizleri de vesile kılarak o aşktan benim kalbime de damlatmıştır. Çoğu zaman gözüm, çoğu zaman kalbim ağlamakta vekalbim dünyada mutmain değil gibi.Hep daha fazla, daha fazla aşkla yanmak isteyen, rabbine ulaşmada elinden tutulmasını isteyen (müridini arayan) fakir bir kardeşinizin duyguları bunlar. 21 Kasım 2012 günü Ordu ilinde verdiğiniz konferanstan haberim olmadı. 22 kasım sabahı işyerine geldiğimde cep telefonu mesajından geldiğinizi öğrendim. Çok büyük üzüntüye garkoldum. Allah razı olsu!
n size olan muhabbetimi bilen kardeşlerim aracılığıyla İmam-hatip lisesi öğrencileri ile yaptığınız buluşmada ben de sizinle buluştum. Sizi gördüğümde hem kalbim hem de gözüm ağlıyordu. Salondakiler silindi gözümden. Çünkü sizin gözlerinizdeki derin aşkı gördüm. Allah razı olsun bu fakirle bir fotoğraf çektirme lütfunda bulundunuz. Bir de "Dem" adlı kitabınızı imzaladınız. Ne kadar çok isterdim sizinle bir kaç saat sohbet edebilmeyi,uzakta olsanız da istediğim zaman size ulaşabilmeyi bu fakir kardeşiniz Ordu milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapmaktadır. Dualarınızı beklerim. Allah yar ve yardımcınız olsun.Dileklerinizi dua niyetiyle kabul ve makbul kılsın.selam

seni görmek güzeldi
tüm şeyler tüm yarımlıklar gibiydi
 kimsesi olmuyor bazılarının
-garip- oluyorlar sonra da tesadüf var
diyorlar

garip olmak halinden çok yoruldum
belki de yanlış yoldayımdır
kimseye benzemiyorum
dindar değilim yeterince
ne de yeterince dinsiz
tüm hayatımı arafta tükettim
yatılı okulda ayağımda adidas vardı oraya yabancıydım
muhafazakarların içinde örtülü olduğum yıllarda
onlara hiç benzemedim
görüyorum ki yersizlik yurtsuzluk kimsesizlik
geçici değil

yanındaki insanlar da haklılar
belki

ben kimin neyiyim
sen benim neyimsin
hadsizlik mi bu

nereye gitmeliyim
nereden geldim hatırlamalı mıyım

az buçuk yarım yamalak bir okuma halinin getirdiği yer
dönmez yol
dönülmez

kocaman bir hiç olabilmek isterdim şimdi
hakkını vererek

sana bi kez daha teşekkür etmek istedim sadece
biliyorum ki böyle yoğun olmasan yüzün bana da dönük olurdu

seni kendime benzetiyorum aslında
gülerken bulunduğun durumu anlıyorum

dilsiz dudaksız konuşabildiğimsin
sağolasın sanırım varlığımdan şüphe içindeyim

melankolik bir hal değil bu
tam tersi
bi kendini bırakış vazgeçiş
belki

rilke tabi halime tercüman
Benimse üzerimde çatı yok ve yağmur gözlerimin içine yağıyor

herkes yol bulmuş gidiyor vesselam

muhabbetle
a.


Merhaba. Ben bir okuyucunuzum, garip kitabı için teşekkürler yalnız bizim oralarda tevek değil tefek deriz. Bir şiir gönderdim size ben de yazmaya çalışıyorum sizinle tanışmak isterim saygılar.
a.


Hocam merhaba! Bendeniz şu anda Selçuk Eraydın Hoca'nın Tasavvuf ve Tarikatlar adlı eserinden istifade ediyorum. Fakire bu çalışmanın yanına ekleyebileceğim nitelikte bir tasavvuf tarihi çalışması önerebilir misiniz acaba? Piyasada o kadar çok ki hangi birisini kullanacağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim hocam. Dua ile! Saygılar Şelale!
a.Sadık Hocam Merhaba,

Nasılsınız?

Dün programda benim için çok güzel şeyler söylediniz. Sizden bunları duymak beni çok mutlu etti. Fikirleriniz, önerilerinizi duymak benim için önemli.

Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğiniz okuma programı yahut seminer olacak mı? Twitterınızdan baktım ancak yeni bir şey göremedim.

Çok teşekkür ederim.

Görüşmek dileğiyle
n.t.


Merhabalar Sayın Yetkili;
Senaryo - Metin - Roman - Masal - Öykü ve diğerleri hakkında mesleki bir bilgim bulunmamaktadır. Fakat Düşüncelerimde Devamlı Düşünceler oluşmaktadır.
Örneğin Bir Reklam Filmi İzlediğimde Altarnatif Reklamları düşünebilmekte, Bir Logo veya Tasarım Gördüğümde Daha etkili altarnatif düşünebilmekte, Ve Cok kısa süreler içerisinde (Hemen ) Birden fazla fikir üretebilmekteyim. Bilmiyorum belkide normal olan birşey olabilir bendeki bu istek. Sizlere Danışmak İstiyorum Bana yardımcı olabilirmisiniz?
u.e


hocam, açık denizin takipçisiyim. sizlere çok teşekkür ederim. Yozgat'ın manevi mimarlarından 10 yıl önce hakka yürüyen Şeyhzade Ahmet Şevki  Ergin Efendiye bir programınızda yer vermenizi bekliyoruz. Kendi evladı, eski milletvekili doktor emekli öğretim üyesi … hocayı çağırabilirsiniz. Yozgatta AŞK vakfından bilgi alabilirsiniz.
f.ç.


merhaba
adıyaman dan sesleniyorum size.
açık denizin uzun zamandır takipçisiyim  büyük bir beğeni  ile izliyorum .herhafta farklı  konular yeni dostar müzik politikanız herşey çok güzel.kaçırdığım programınızı hatırlamıyorum.sizide bir abi olarak inanın çok seviyorum ve yakın buluyorum hiç yabancılık çekmiyorum ailemden biri veya çok uzun zamandır tanudığım biri gibisiniz.aynı zamanda hemşehri sayılırız
unutamadığım çoook programnız var ve sayenizde yaşadığım çok  hoş anılarım var
hocam vaktinizi aldım kusura bakmayın size ilk defa yazıyorum uzuuuuun zamandır ulaşmak istitiyordum ama  kadere inananlardım
hocam benim annem hasta  sizin dualarınızdan çok ümit varım annem için lütfen özel dua bekliyorum ismi fatma .
dualaırımın daimi misafiri olduğunuzu lütfen unutmayın
sizde yapabileceğim elimden gelebilecek herne olursa lütfen söyleyin
adıyaman dan selamlar
m.


Merhaba,

Ben Ege Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum.

Müslümanların kültürler kurdukları bağlantıyı doğru veya sahici buluyor musunuz? Bu sorumu biraz pat diye oldu ve biraz açmam gerekiyor. Müslümanlık veya müslüman kimliğiyle temeyyüz eden dindar sanatçıların, sanatla kurdukları iletişim nasıl olmalıdır. Dili çok iyi kullanamadığım için özür dilerim.  Müslümanlık artık akbul görmek için sanki dinle alakası olmayan dış unsurlara yöneliyor. İslam varolmak için günümüzde saygı gören bir çeşit buzağı haline gelen snaatsal putların desteğine muhtaç mıdır ki müslüman aydınlar arasında bir takım şeyler bir refleks haline geldi. Amacımız kabul edilmek mi yoksa olduğu gibi düz olmak mı olmalıdır? Sadık Bey lütfen bu mesajımı kişisel almayın. Örneğin Tahta Köprü'de ekranda Turgut Uyar ve Oğuz Atay var. Bu kişilerin kitaplarında inkara varan ifadeler vardır. Diğer taraftan onlar bir nevi put haline geldiler. İslam'ın bu kişilerle uzlaşması İslami bir tutarlılık olarak görüleiblir mi?İslam imajıı, gerçek İslam'la ne kadar kesişiyor?  Bu !
konuda İsmet Özel'in en tutarlı kişi olduğunu söyleyebilirim. Bir videosunu seyrettim ve benim belirtmek istediğim şeyi anlatıyordu. İmam hatip lisesii okuyup sonra Radyo Sinema Televizyon bölümünde okuyan bir kişinin varlığından bahsetmişti. Ben bunun pek hayırlı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kültür batılı düşüncenin bir aygıtıdır ve kültürün bir kibir ve rekabet kurumu olduğu günümüzde İslam'la mevcut kültür algısı uzlaşamazlar.
Teşekkürler
e.g.


Üstadım gece 04.36 Dem’i okuyorum 78. Sayfadayim Allah razı olsun.ustad twitira girmiyorsunuz bence o mecrada kısaca bazı seyleri paylaşsanız.iyi olur..hem nerede nezaman olacaksınız onu da öğreniriz.Sadık Bey,
Öncelikle nasılsınız?
Yunus Emre'yi konu alan bir senaryo üzerinde çalışıyorum. Bu, benim
ilk senaryo çalışmam olacak. Net üzerinden edindiğim bilgiler
üzerinden hareket etmeye çalışıyorum. Mekanlar ve kişiler hakkında
bilgi verirken teknik hata yapmak istemiyorum. Senaryo içinde geçen
her mekan ve şahıs hakkında yönetmeni yönlendirmek gerekiyor mu? Yoksa
sadece kurgunun asıl taşıyıcısı olan şahısları ve mekanları mı tasvir
etmek lazım? Maille açıklamak güç olacaksa ve sizin için sorun teşkil
etmeyecekse telefonunuzu bildirirseniz sizi arayabilirim. Zamanınızı
ayırdığınız için hakkınızı helal edin. Şimdiden teşekkürler...
m.Sevgili Sadık Bey,
 
Bir müjde - Tasavvuf bir kitap haftanın  kitabı oldu - çok mutluyum! Muhabbetle Rabia
 
PS Yarın gelmeye çalışacağım Mecediyeköy
R.C.Sizi bilmem ama benle başlayan bi yazı ne de bunaltıcıdır elbet.. Peki ya pek yoğun olduğunu düşündüğünüz bir zat-ı muhteremin vaktini alıyor olduğunuzu düşünmek hangi, ince tarafınıza zarar verir dersiniz..

Edebiyat hocasının gözüne girmeye çalışan bir velet gibi hissettim, evet..

Tamam uzatmak yok müsaadenizle..

Doksanlarda hastasıydık yeni müslüman olan hristiyanların.. yahudiler hep bi başkaydı zaten.. neyse orası uzun.. video kalitesi bozuk görüntülerden kötü çevirilerle dinlerdik ezandan etkeilenip müslüman olanı mı ararasınız, Kitabımızı okuyanı mı.. böyle geçtiği veledliğimiz.. sonrası yirmi8 şubat. sonrası nokta.!

Nereye uzatmıyosam.. her kıpırdanış sanki değmeyecek yirmi8 şubata.. tamam her neyse.

Efendim, bir maruzatım var müsaadenizle..

Hani böyle bir ecnebi arkadaşınız olur da ona kitap almak istersiniz.. hani böyle, anlarsınız işte..
Mesnevi mesela Mevlana.. Ama hangi çeviri, yayınevi ? daha doğru düzgün kendimiz tecerip okuyamadık..

Aaaaa yettim ama.. Yabancı bir arkadaşıma, olur da hidayete vesile olursa, diye kitap/kitaplar hediye etmek istiyorum..

Türkçe basit kitapları anlayabilir.. Ama İngilizce olursa tercih sebebidir..   basit düzeyde bir kitap önerisi talep ediyorum sizden.. Elbette tasavvuf kabilinden..

Maruzatım ve acziyetim budur..

Bu soru kime sorulur.. ??
Bugün bi kitapçıda In English kitaplarını gördüm Carpe Diem'in siz geldiniz aklıma..

Hayr ile mukabelenizi bekliyorum..SELAM yaşamınız olsun sadık bey..
Hayata gönül penceresinden bakmaya çalışan bir okurunuzum.Sizi her okuduğumda içimdeki heyecanı coşturuyorsunuz ve her seferinde yaşadığım bir durum var ki o da şu, sizinle bizim aramızdakı hal benzerliği..bu yüzden sizi çok yakın hissediyorum kendime...
Sizinle tanışmak istiyorum...Eğer uygun görürseniz çok mesut olurum..
b.selam
Adıyaman dan sesleniyorum ben melek  umarım herşey yolundadır ve  çok  çok iyisinizdir
AÇIK DENİZ programı ile ilgili bir ricada    bulunacaktım.Adıyaman da yaşamamıza rağmen  Saffan b.Muattal hazretleri hakkında pek  bilgi sahibi değiliz  çevremden aldığım izlenimlerde  bu yönde.sizden ricam   bu çok kıymetlimizi   bizlere tanıtmanız.
sizi   izlemeye   devam   ediyoruz   bol   şanslar....


Hayırlı geceler dileği sevgili hal dostum.
TUYAP da tesadüf üzere almış olduğum …adlı yazarın …adlı kitabını okumaktayım,
sizinde bu kitabı gözden geçirmenizi tavsiye ederim, belkide yazar ile bir program yapma durumuda oluşabilir
birazda sizin yaşadığınız bir olayı yaşamış .(kitabı okurken birden paylaşım dedim kusurumuz var ise af ola.)
Tevazu örneği dostuma hürmetlerimle.
o.e.


Değerli Sadık Bey,

Yeni yıl bahane, hatrınızı sormak istedim. Hep olduğu gibi işte,
kalanlarla yola devam ediyoruz. İnşallah her şey gönlünüzcedir. Ben bu
yıl biraz ağır yüklerin altına girdim. 5'er dakikalık 30 bölüm de yaza yetiştireceğim; kurumun
istediği (ama asıl duyunca yapmazsam olmaz dediğim) bir proje var:
İbn-i Arabi'den Hallacı Mansur'a, Yunus Emre'ye kimler yok ki. Nasıl olacak ben de
bilmiyorum ama... Bir daha bu isimler ömrü hayatımda ne zaman kısmet
olur dedim ve kabul ettim projeyi. Çekimlere başladım. Tabi ben
kendimce bir dil kurdum, söylemek istediklerimi onlarla söyleyeceğim
ama bilmem bu işi bana verenler memnun kalacak mı... Proje telaşla geldi. Ben de
dilim döndüğünce anlattım, bu insanların nasıl dinler, kültürler üstü
olduğunu, yalnızca "bir şey"in içine sıkıştırılamayacak kadar derin
olduklarını... . Bir yıl süre istedim. Kısmetimize ne düşerse
toplayacağız.Yayınlanacakları sırada sizi haberdar ederim.

Dilerim yeni yıl bollukla, sağlıkla, huzurla, hoş gelsin. Kalanlar,
yolumuzu aydınlatsın...

Dostlukla
i.y.


Sadık bey merhabalar,
Dün akşam TRT deki belgeseli izledik Mehmet le beraber.
Yakın tarihini bilmeyen gençlerden biri olarak Tevfik İleri yi sizden öğrendim ve daha bir çok bir çok  şeyi öğrendim sayenizde.
Umarım 2013 size güzelliklerle gelir. Güzel zamanlar paylaşırız birlikte.
Çok sevgiler ve saygılarla
n.


Sevgili Can Kardeşim,
Kendisini zikretmek ve kendisine ulaşabilmek sonsuz mutluluk olan Allah'a hamd olsun diyerek, siz dünya tatlısı ulvi kalem arkadaşımın yeni yılda ailesiyle birlikte en mutlu insanlardan olmasını dileyerek dualarımı ulaştırmak istedim  yılın bu ilk günü.
Aşkınız daim olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun.

Mutlu seneler

n.y.
Sayın Sadık bey iyi geceler.Özellikle Son zamanlarda zemzem suyu konusunda bayağı paylaşımlar var ,japon bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar refarans gösterilerek.Doğrumudur , değilmidir araştırmalar bilimselmidir onuda bilmiyorum.Sizin bu konudaki düşünceleriniz benim için netleşme ve aydınlanma açısından çok önemlidir .Şimdiden teşekkür ederim.


Sadık Bey Merhaba,

Şu anda  … Üniversitesi Hazırlık okulunda İngilizce okutmanı olarak çalışmaktayım ve aynı zamanda da … Üniversitesi'nde doktoraya devam ediyorum. Arkadaşım, bana sizden bahsetti ve tez konumla ilgili olarak, sizin yardımcı olabileceğinizi belirtti. Sizi rahatsız edişimin sebebi, doktora tez konuma karar vermeden önce bazı konularda fikrinizi almaktır. Yüksek Lisansımı İngiltere, … Üniversitesi'nde yapmıştım. Ama şimdi farklı bir yol izleyip çağdaş yazarlarla ve konularla ilgilenmek istiyorum. Yüksek lisans tezim …üzerineydi, özellikle …’in farklı adaptasyonları ve amatörlerce yazılan bu yazılardaki alt ve üst kültür kavramlarını ele almıştım. Bu oyunlar dönemin sosyo-kültürel ve politik şartlarını da yansıtıyordu ve aslında eğlence amaçlı yazılmasına rağmen güldürürken düşündürüyordu. Aslında orjinal, üzerine çok araştırma yapılmamış bir çalışmaydı ama şu anda bu konuyu genişletmekten ziyade biraz farklı bir yol izlemek istiyorum.
Asıl niyetim sadece batı odaklı şeyler yazmaktan ziyade, kendi edebiyatımızın zenginliğini de ön plana çıkarmak, bir doğudan bir batıdan olmak üzere 2 farklı yazar ve eserlerini karşılaştırmalı olarak incelemek, ve günümüz konularıyla, problemleriyle ilşkilendirmek, farklı bir bakış açısı sunmak. Aslında  doktora programımız sadece edebiyat odaklı değildi, sosyoloji, psikoloji, uluslarası ilişkiler, siyaset gibi birçok alanı kapsayan disiplinlerarası bir program diyebilirim. Özellikle de ırkçılık, sömürgecilik, kimlik problemleri, çokkültürlülük, sömürgecilik sonrası gelişen edebiyat ve postmodernizm ele aldığımız konular arasında oldu. Bu nedenle biraz da sosyolojik temalara ve motiflere de dayandırmak istiyorum tezimi. Bu anlamda belki inceleyebileceğim şahıslar ya da ele alabileceğim konular açısından yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Üzerine çok eleştiri yapılmamış, keşfedilmeyi bekleyen güncel yazarlar olarak ve eserlerinde incelenebilecek ortak konu motiflerini de göz önünde bulundurursak, aklınıza hangi ikili şahıslar gelirdi doğu ve batıdan? Doktora tezimi yazarken keyif de almak istiyorum ve faydalı şeyler ortaya koymak istiyorum, bu anlamda düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum. Çok teşekkürler.
Saygılar, selamlar,


merhabalar sayın Sadık bey,ben Hüsnü M. Özyeğin lisesinde son sınıf öğrensiyim.Edebiyat dersinde dönem ödevi olarak sizinle röportaj yapmam istendi eğer mümkünse sizin içinde uygun bir zamanda bir röportaj gerçekleştirebilirmiyiz ?Sorularım yayınlamış olduğunuz ve benimde okuduğum kitaplarla ilgili olacaktır.Bana yardımcı olacağınızı düşünüyor ve sizden haber bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.
d.


Merhaba Hocam
Ben size Yalçın Koç'un Anadolu Mayası Kitabı ve bu kitabın devamı olan diğer eserleri hakkında soru sormak istiyorum. Öncelikle neden bu metinler yok sayıldı? Kimse okumadı, kimse bu metinlerden söz etmiyor. Ben Yalçın Hoca'nın metinlerini medrese-tekke tartışmasında tekke'yi tercih eden bir tavır olarak okudum. Ama bazı meseleler "kapalı" metinde mesela, Yalçın Hoca "Kelam" derken neyi kast ediyor? "Gönül" kelimesi de öyle? Yalçın Hoca "Kelam"ın kaynağı Arabistan değildir derken ne kast ediyor? Ve kendisi ile görüşmek istesem nasıl bir cevap alırım?
T.A.


Merhaba Sadık Bey,
Ülke TV deki açık deniz isimli programınızı, denk düştükçe izlemeye çalışıyorum. Anladığım kadarıyla tasavvufi yönünüz mevcut, ya da en azından, tasavvufa ilgi duyuyorsunuz. İbn-i Arabi’den şehy-ül ekber diye bahsedişiniz de, bunun açık göstergesi .Ben ise tasavvufa kökten karşı çıkmamama rağmen, bazı tasavvuf büyüklerinin bazı sözleri dolayısı ile bazı çekincelere sahibim .
Mevlana , İbn-i Arabi gibi tasavvuf büyüklerinin  bazı fikirlerinin, imani açıdan son derece tehlikeli olduğu çok açık.
Söz konusu kişilerin, bu türden tehlikeli fikir ve sözlerinin , görsel medyada pek fazla üzerinde durulmadığı, adeta görmezden gelindiği gibi bir hava hakim .Bu  kişilerin hakkında yapılan programlarda, sizinkiler de dahil, onların , genelde herkesin kabul edeceği ve ilk duyuşta çok da fazla tepki çekmeyecek sözleri verilip , diğer sakıncalı fikirleri ise maalesef söz konusu bile edilmiyor. Bu aykırı sözlerin neler olduğunu, sizin benden çok daha iyi bildiğiniz i düşündüğüm için, sanırım ayrıca belirtmeme gerek yok. Ama sadece bir  misal olması için , İbn-i Arabi’nin , firavun’a  mümin dediğini hatırlatmam yetecektir sanırım. Bu türden bir saçmalamanın , hiçbir geçerli açıklaması olmaması gerekir. Hele Aristo mantığı güderek, “Her şey , atomlar dahil , hakkı zikreder. Tüm insanlar gibi , firavun da atomlardan oluşmuştur , dolayısıyla o da hakkı zikreder. Bu yüzden o da bir nevi mümindir” gibi bir açıklama ise hakiki bir “Havas” tarafından benimsenemez.
Gerek mevlana'nın gerek İbn-i arabi'nin , bu türden aykırı sözleri hakkında fikrine başvurduğum Ali Eren Bey, bu tür, İslam'ın tevhidi ve ahlaki anlayışına ters görünen sözlerin, o kişilerin eserlerine sonradan eklendiği hakkında görüşler olduğunu söylemişti.
Sizin bu konudaki fikriniz nedir ? Bu tür görüşler, orijinal eserlere sonradan mı eklenmiştir, yoksa ,siz de bazıları gibi, bu ters sözleri tevil yoluyla illâ ki temize çıkarma taraftarlarından mısınız ?
Mevlana, İbn-i Arabi gibi kişiler hakkında yapacağınız programlarda , bence, sırf onların İslami gözüken görüşlerini değil, söz konusu görüşlerini de dikkate alıp, bu tür görüşler üzerindeki fikirlerinizi belirtirseniz, programınızın daha faydalı olacağına inanıyorum.
Zira takdir edersiniz ki,söz konusu ettiğim görüşler imana, tevhide ait görüşlerdir ve tüm diğer görüş ve fikirlerden çok daha önemlidir ? Bu görüşler üzerinde bir yanlış anlama, anlaşılma ya da daha vahimi, eserlere sapık eklemeler yoluyla yapılan suikastlar varsa, önce bunların temizlenmesi çok önemlidir.
Mevlana'nın mesnevisinden , İbn-i Arabi’nin eserlerinden ders almak isteyenlerin; bir yandan ders alıp ihya olurken, bir yandan da, sakat  fikirlerini öğrenip hayal kırıklığı yaşamaması için, artık bu konuya da bir açıklık getirilmesi gerekmekte.
Zira Mevleviler , üstadlarına toz kondurmayıp ,onun yanlış görünen fikirlerine gözlerini kapatsalar da, bazıları bunları görüp ifade ediyor. O zaman bizim gibi avam takımı da ; “Mevlana müslüman bir alim mi ,yoksa sadece , bir çok başka şey gibi ,İslam'dan da etkilenmiş  bir filozof mu “ ,diye sorası geliyor.  Bu konu aydınlatılmadıkça da, söz konusu fikirlerinden dolayı onun "sadece" filozof olduğu görüşü, en azından ben de ağır basıyor.
Özelde Mevlana ve İbn-i Arabi hakkında taşıdığım endişelerin, maalesef daha da genişlediğine , bu  ramazan ayında yayınlanan programlarda duyduğum ifadeler yüzünden şahit oldum. Duyduğum ifadeler ; Mevlana ve Arabi’nin böyle sözleri söylemede yalnız olmadığını gösterdi. İbn-i Arabi üzerine  çalışması olan Mahmut Erol Kılıç , öyle şeyler söyledi ki, şaşmamak elde değil. Mesela ;
 İrfan kapısında ( ne demekse ? ) “La ilahe illallah demek şirkmiş . Çünkü orada yalnız Allah varmış. Normal zamanda , normal kişiler için tevhid ifade eden söz , irfan kapısındaki ( veya makamındaki ) arifler için Allah’a (h’aşâ) şirk koşmayı ifade edermiş “ . Bu ifadeler ,tasavvufta varolan, “ bazı derecelere ulaşınca ibadet de insanın üzerinden düşer” diyen zihniyeti çağrıştırdı bende.
Sayın Kılıç’ın bir diğer tesbiti de şöyle  idi :  Tasavvufta “naz makamı” denen bir makam varmış. O makama erişenler , Allah ile dost oluyor ve sohbet ediyorlarmış .Bu sohbet sırasında Allah , O dostuna, “senin günahlarını söyleyeyim mi “ dermiş . O dost ( ! ) da  “ya ben de senin sırlarını söylersem” diye karşılık verirmiş . ”  Bu ifadeleri duyunca , aklıma Hz Musa geldi. O yüce peygamber , Rabbimizin dağa tecellisi karşısında düşüp bayılıyor, bizim dost ( ! ) ise ( hâşâ ) Rabbine naz yapıyor.
 Bu türden örneklerle sanki, ( hâşâ ) dost ile Allah kanka imiş gibi gösterilmek isteniyor. Bu mantık sizce , İslam’a uygun mudur ?
Artık Mevlana’nın ,İbn-i Arabi’nin vb. tasavvuf erbabının , varsa eğer, eserlerinin üzerindeki tozu silmenin , sonradan eklendiği iddia edilen sakıncalı kısımları ayıklamanın zamanı gelmiş ve geçmektedir.
Böyle bir temizlik ve düzeltme işleminin , tüm Müslümanlar ve Müslüman adayları için taşıdığı önem aşikârdır. Bunu , tasavvufa ilgi duyan biri olarak , siz de bir vazife edinin lütfen. Ama ne olur şu nu yapmayın ! İbn-i Arabi’nin , “ bizden olmayan , bizim eserlerimizi okumasın “, felsefesine gitmeyin lütfen. O zaman bizim gibi “avam” a da , “ bizden olan bizim anlamayacağımız şeyler yazmasın “  demek düşer ki, bu da pek yanlış  olmaz.
 Rabbimiz dahi , insanların anlaması için kitap gönderiyorsa , Onun yarattığı kulun , Onun kitabına aykırı sözler söyleyip , sonra da biz avamı anlamamakla suçlaması hiç hoş ve İslami değil. Üstelik bizlere ,Hz Ali’nin  (K.V ), “ ilim bir nokta idi , cahiller onu çoğalttı “ sözündeki hikmeti de hatırlatmakta.
Tüm bunlar yapılmaz , bu türden eserlerdeki yanlışlar , “vardır bir hikmeti” deyip ya da akıl almaz tevillere kaçıp da tashih edilmezse , Allah korusun , biz müminler, yüzlerce doğrunun arasına katılmış onlarca yanlışı da kabul etmiş oluruz. Bu da , hayatımız boyunca kaşıkla topladığımızı , kepçeyle geri vermek olur herhalde. Üstelik  bir daha da geri kazanamama tehlikesiyle birlikte.
 
Vazife sizlerde !
 
Allah'a emanet olun.
a.e.

Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2288

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
Sonraki >
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç