JA slide show
Anasayfa arrow Günlük
Günlük
Avrupa'daki Türk Edebiyatı
İlk okuma
Yazan Hüseyin Bayçöl   
26.05.2011 16:45
 Türk düşünce ve edebiyatının dünyadaki okunurluk, bilinirlik çıtası gün geçtikçe yükseliyor. Sevelim veya sevmeyelim (roman sanatının inceliklerine gayet vakıf olan) Orhan Pamuk’un aldığı Nobel ödülü, Türk edebiyat hazinelerinin dünyanın önde gelen yayın kuruluşları ve geniş okur kitleleri tarafından daha bir keşfedilmesine vesile oldu. Türkiye’nin onur konuğu olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’nın peşine İstanbul’un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” olmasıyla biraz daha artan ilgi rüzgarı, Devlet tarafından şekillendirilen Türk Edebiyatının dışa açılma (TEDA) projesi, bu çerçevede yüz elliden fazla sanatçı ve düşünürün dünyanın değişik dillerine çevrilmesi, edebi kaliteleri hep tartışılan Elif Şafak, Buket Uzuner gibi isimlerin dünyada daha fazla dolaşıma girmesi...

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3486 | Devamını oku...

 
Mektuplar [Nisan 2011]
Mektuplar
Yazan ediTör   
29.04.2011 18:58
Sadık Bey merhabalar,
bugün Vefa Apartmanını okudum. Gözyaşlarımı ya her sayfaya ya da etrafımda varsa birileri mevcutlarını esneme eseri diye kamufle edip, gerisini içime akttım. Ve hep Tevfik Bey'in o satırları karşıma çıktı; "insan olan ağlar..." İnsan olan Tevfik Bey gibi olmalı, ağlamalı. Ben insanlıktan pek uzağım demek, anlaşılan münafıklıkta var biraz, hem ağlıyor hem kimse görmedi diye şükrediyorum. Neyse Tevfik Bey'in hayatının her satırına hüzünden,gururdan, sevinçten ve hayranlıktan dökülecek çok yaşlar var. Maddenin bir manası yoksa eğer, bu kitapla manada biz de orada olduk, yaşadık her sıkıntıyı, çektik her çileyi O'nunla kendimiz kadar kendi kabiliyetimiz kadar.
Mekanı ailesi ile birlikte cennet olsun.
O memleketine bize herseyden çok değer verdi, sevdi. Ve sayenizde bizde onu babamız olarak seviyor ailesini ailemiz olarak görüyoruz. Çogul konuşuyorum zira bu kitabı okuyan her kişi ile hemfikir olduğuma eminim. O hiç sevemediğim Ankara dahi daha bir yakınlaştı bana. Yolum düşerse bir gün bir edepsizlik edip o apartmandan içeri girip, kapılarını çalıp, ellerini öpüp döneceğim inşaallah. Kitabın isminde adresin bu kadar aşikar edilmesindeki razılıkları da buna hazırlılklı olduklarını gösteriyor rahatlığındayım.

Samiha Anne ile irtibatlarıda ayrıca duygulandırdı, Allah sevdiklerini birbirine nasılda çekiyor, nasılda sevdiriyor. Samiha Anne'yi de önce "Rahmet Kapısı"ile sonra Sizinle "Sırra yolculuk"la tanıdım. O'da okurken hiç bitmesini istemediğim bir kitaptı.
Bir senedir gitmeyi düşünüyordum Samiha Anne'ye, himmetine muhtaçlığımı bildirmeye,sabah kalkıp gideyim inşallah Merkez Efendi'deydi herhalde. Bunu okuduğunuz vakit selamlarınız olacaktır mutlaka,iletirim. Hem Sizin selamınız ile kabulümüz kolay olur inşaallah huzura.
Kitaptan kahve kokuları geldi, bir kahve alayım lakin bizde çivi çiviyi sökmüyor bu kadar acının üzerine acı kahveyi sütle yumuşatmak lazım.
Sadık bey, bizlere Tevfik İleriyi tanıma fırsatını oluşturduğunuz için tekrar tekrar teşekkür ederiz. Hayırlı vakitler diliyorum, görüşmek dileğiyle.
S.Ç

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1929 | Devamını oku...

 
Bir vefa öyküsü
İlk okuma
Yazan Ahmet Dirican   
22.04.2011 00:22
 Bir vefa öyküsü de Ankara'dan.
''Vefa Apartmanı''...
Sadık Yalsızuçanlar, Demokrat Partili eski Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin yaşamını konu alan bir roman yazmış.
Adres Olgunlar Sokak 38 numara;
Bir ara galiba Başbakan Erdoğan da ziyaret etmişti...
Evin yapım öyküsü de adına uygun, tam bir vefa örneği.
Murat Karayalçın'ın babası Yaşar Karayalçın, kendisi için ev yaparken hemen bitişiğindeki arsanın yabancılara gitmemesi için yakın dostu, Tevfik İleri'den almasını istemiş.
Para olmayınca bedelini kayınbiraderi Necip Danışoğlu ödemiş, bacanağı İdris Yamantürk temelini atmış.
Sonrasında adeta imece usulü tamamlanmış.
Henüz dostluğun çıkarlara, siyasi görüş ayrılıklarına kurban verilmediği yıllar.
xxx
Tevfik İleri, İmam Hatip'lerin ‘babası' olarak tanınıyor.
Siyasi görüşlerine katılırsınız ya da katılmazsanız.
Bir döneme damgasını vuran isimlerden...
Olgunlar Sokak'tan geçiyorsanız Tevfik İleri'den de öyküsünden de haberiniz olmuyor.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3593 | Devamını oku...

 
Mektuplar [Şubat 2010]
Mektuplar
Yazan ediTör   
02.02.2011 16:23

Sadık Bey Merhaba
Sizi tanıdığım için ALLAH' a hamd ediyorum. Gözlerimin açılmasına vesile oldunuz sağ olun. Mahmut Erol Kılıç ile olan programınız vesilesi ile tanıştık ve açık denizde  hala sizi takip etmeye çalışıyorum. Kitap tanıtımlarınız yoğun olmaya başladı ve takipte zorlanıyoruz artık.
Üstadım mümkünse bana mesnevi hakkında bir kitap tavsiye edebilir misiniz? Sevgiler Saygılar
m.ş.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2102 | Devamını oku...

 
Mektuplar [Aralık 2010]
Mektuplar
Yazan ediTör   
31.12.2010 23:00

Ağabey,
Yanıtınız için teşekkürler.
Kemal Tahir kitap tavsiyesi için teşekkürler.
Geçen hafta "Felatun bey ile Rakım efendi"yi okudum çok hoşuma gitti. Öncesinde Seyyid Hüseyin Nasr'ın "Modern dünya rehberi "ni okudum, güzel notlar aldım. Bizim dünyamızı anlatan kısmı çok kısıtlı olsa da, Batı ile alakalı nitelikli temel bilgiler edindim.
Bir de önüme gelene "Fahim Bey ve Biz"i hediye ediyorum. Çok seviyorum bu eseri. Sanırım sizde seviyorsunuz bu eseri.
Şuan Hulusi Ağabey'in hayatını okuyorum, İhsan atasoy'un kaleminden.
 
Görüşmek, halleşmek dileğiyle.
 
h.ö.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2332 | Devamını oku...

 
Mektuplar [Kasım-2010-2]
Mektuplar
Yazan ediTör   
22.11.2010 15:58
Çok Kıymetli Hocam
Allahım’dan dilerim ki Hac’cınız mübarek olsun. Allah tamama erdirsin.Dualarınız inşallah kabul olsun.  Biz aciz kulların duaları hep sizinle.Siz de bu fakiri dualarınızdan eksik bırakmayınız inşallah…Allaha emanet olunuz.Amin.
Saygı,sevgi ve dua ile.Amin.
n.

Yorumlar (1) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2051 | Devamını oku...

 
Mektuplar [Kasım-2010]
Mektuplar
Yazan ediTör   
05.11.2010 23:37
Üstadım, nasılsınız? Uzun süredir sizi soramadım. Bugün tevafuken sizin Kadri Yıldırım hocamızla yaptığınız programı izledim. Program yaptığınızı da bu vesileyle öğrendim.
İnşallah takip etmeye çalışacağım bundan sonra.
 
Hocam, yazın Kürdçe okutmanlığa girebildim ve üç ay Mardin Artuklu Üniversitesinde eğitim aldık. Eylül gibi de Kürdoloji için Yüksek Lisans başvuruları oldu. Şükür ki ona da başvurabildim ve ilk yirmiye girebildim.
Ve Eylülden beri Kürd Dili ve Kültürü'nde Yüksek Lisans eğitimine başladık. Ve benim danışman hocam da Kadri Yıldırım hocamız. Kendisinden çok istifade ediyoruz. Allah onun gibilerini arttırsın ve ona uzun ömür bahşetsin inşallah.
 
Sizin çalışmalarınız nasıl gidiyor hocam. Bu arada bir oğlumuz oldu. İsmini de Eyyub Merwan koyduk. Her şeyde bir hikmet ve hayır vardır, belki de çalışmalarınızın ongunluğuna yaraşır bir eser ortaya çıkması için Kadri Hocamızın eğitiminden geçmemiz gerekiyordu ve gerekiyor. Sizin eserlerinizi de Kürd Edebiyatına kazandırmak önemli, ve bundan sonra daha olgun ve güzel bir Kürdçe ile olacak inşallah. Dualarınıza ve verebileceğiniz güce ihtiyacım olduğunu bilmenizi isterim.
a.s.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2870 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 12 - 22 / 140
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç