JA slide show
Anasayfa arrow Güzerân arrow Eleştiriler
Eleştiriler
'Dışa Açılan' Türkiye Edebiyatı
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
08.11.2009 11:03
bookfairBu klişeyi son zamanlarda çok duyar olduk. ‘Türk edebiyatı dışa açılıyor. Özellikle Pamuk’un Nobeli almasıyla birlikte…’
Bu klişenin doğru bir yanı da var kuşkusuz. Türk edebiyatı, özellikle Teda ve kimi yazar ajanslarının da katkısıyla ‘dışa açılıyor.’
Ne ki bu doğrudan ‘edebi ölçütleri’n belirlediği bir düzlemde olup bitmiyor.
  Doğrudur ‘kötü metin/yazar’ kim ne yaparsa yapsın, bir süre yayıncıyı ve okuru aldatabilir ama etkinliği uzun sürmez.
Tabi işin politik bir yanı da var. Çevrilen yazarların siyasal eğilimleri, Türkiye’nin toplumsam ve siyasal sorunlarına yaklaşımları, ilgileri filan da en azından değerleyici hatta etkileyicidir ‘dışa açılma’da.

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3170 | Devamını oku...

 
Diziler, çeteler ve diğerleri...
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
17.03.2009 00:32

 Kurgu, insanı gerçeğe ulaştıran en büyük yalandır, der bir sanatçı. Picasso'nun bu yönde bir beyanı vardır: 'Sanatsal üretim, hakikat'e bir gedik açmaktır' şeklinde...

Bu bağlamda, müziği, edebiyatı, tiyatroyu, resmi, fotoğrafı, mimariyi vs. içeren 'yedinci sanat' ve onun günübirlik, daha çok eğlendiren, kısmen enforme eden bir boyutunu oluşturan televizyon 'kamusal aktör'ler arasında en etkin olanıdır. Örneğin Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı 'çete'lerden arınma sürecinde, Kurtlar Vadisi, ana haberlerden daha çok ilgi görmüştür. Vadi'nin anlattığı düzenek büyük oranda beliren olaylarla, ortaya çıkan soruşturma dosyalarındaki verilerle, bilgi ve belgelerle doğrulandıkça bu izlenme oranı artmaktadır.

Yorumlar (1) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2775 | Devamını oku...

 
'Hayat filme misaldir/İşler güçler hep sinema'
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
09.11.2008 17:40
 Ergenekon'du, medya-iktidar kavgasıydı, Kılıçdaroğlu-Mir Dengir Mehmet Fırat'tı, Karayalçın-Melih Gökçek'ti, modern şiirimizin iki çınarı İlhan Berk ve Dağlarca'nın ölümüydü...

Aktütün'dü, Taraf'tı... olup bitenler gerçek değilmiş izlenimi veriyor. Bu inanılması güç olayları peşpeşe yaşarken, hep aklıma Aşık Veysel'in o ilginç sinema şiiri geliyor:

"Bir kız ile karşılaştım/Göz aldatan bir sinema/Gözlerine baktım, geçtim/Ben de oldum bir sinema.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3152 | Devamını oku...

 
'Kayıp Otoban'da 'Bilinmeyen Bilinen'ler
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
08.10.2008 18:45
 Sabri Gürses’e, titiz çevirisinden, Encore’ye bir o kadar titiz baskısı için teşekkür borçluyuz, bizi, Slavoj Žižek’in iki önemli kitabıyla, 1968 ve David Lynch- Ya Da Gülünç Yücenin Sanatı’yla buluşturdukları için. Buna -hele sıradan okur için- ne ölçüde buluşma denirse tabi…Zizek’in düşünce dünyasına nüfuz edebilmek için, Zerdüşt’ten Deridda’ya, Deleüz’den Hegel’e, Kant’tan Gadamer’e, Kafka’dan Freud’a, Lenin’den Marks’a bir dizi okumalar yapmış, Kıeslowski ve Tarkovski’nin metaforlarını çözmüş olmak gerekir.

Yorumlar (1) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 3668 | Devamını oku...

 
Medya ve ahlak
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
28.09.2008 02:11
 Allah şifa versin Prof. Dr. Ünsal Oskay, bir makalesinde, genelde iletişim ortamlarının, özelde televizyonun, ancak etik içinde kalınarak açımlanabilecek bir ikonolojiye, bir görsel algıya sahip olduğunu vurgulamıştı.

Bu anlamda, televizyonun, tümüyle dramatik bir iletişim aracı olduğu, dolayısıyla, oluşturduğu etkinin kolay kolay ölçülemeyeceği, bu bakımdan da ahlaki zemininin son derece sağlam olması gerektiği söylenebilir. Oysa, ülkemizin belki de çürümeden en çok nasiplenmiş kurumu medyadır.

Yorumlar (2) | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 5258 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 9 / 10
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç