JA slide show
"A N K A" yeniden...
Çehrengiz - Yeniler
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
11.03.2013 12:02

 Sadık Yalsızuçanlar’ın tasavvuf edebiyatının en coşkun, en güçlü şairlerindenNiyazî-i Mısri’yi anlatan A N K A'nın yeni baskısı yapıldı.

Sadık Yalsızuçanlar’dan Niyazi Mısri’yi bugünlerde gezdiren müthiş bir roman Anka ...

‘İlkin gezginliğe çıkmak gerek; ancak sonra yurduna dönebilir, o zaman ötekileri anlayabilirsin…’ der Wittgenstein. Anka, bu gezginlerden birinin, bilgeler bilgesi Niyazi Mısri’nin Aspuzu’da başlayıp Limni’de son bulan, gerçekte âlemlerde olup biten gezisinin öyküsü.

Anka’yı ilginç kılan, yalnızca tarihi bir anlatı olmakla kalmaması. Yalsızuçanlar, İslam bilgelerini bugünde yaşayan kahramanların hayatlarına dolayarak özgün bir anlatımla canlandırdığı kitap dizisinin üçüncüsü Anka’da Niyazi Mısri’yi konuk ediyor sayfalarına.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2495 | Devamını oku...

 
K Ü F Toplu Öyküleri 2 çıktı !
Çehrengiz - Yeniler
Yazan ediTör   
02.03.2013 22:05
“Yalsızuçanlar, hikmetli üslubu ile tasavvufi bir söyleyiş yakalamaya çalışıyor ki ben de uzun süredir düşünüp dururum bunu. Zor, ama imkânsız değil.”
Mustafa Kutlu
 
“Zifiri karanlıkta etrafı görebilen birkaç kişiyle karşılaştım, Sadık Yalsızuçanlar onlardan biri. Yarısı vergidir. Öteki yarısı için çalışmış, çalışıyor, çalışacak: Işığı(nı) besleyecek kaynaklar konusunda safkan özgür, kendine tuhaf yasaklamalar getirmemiş, hiçbir önyargı tanımamış: Pek seyrektir. [...] Sadık Yalsızuçanlar, biz parçalar halinde okuyor, tanışıyor olsak da büyük, ‘blok’ bir hikâye kuruyor. Balzac’ın dev projesi ‘İnsanlık Komedyası’nın başka bir çağda, farklı bir coğrafyada, özgün şahıs tablosuyla gerçekleşen yepyeni versiyonu bu.”
Enis Batur

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1968 | Devamını oku...

 
Itinéraires D'un Soufi - Récits d'Ibn 'Arabi
Français - Travaux
Yazan ediTör   
26.02.2013 23:39
 Atypique, Ibn ‘Arabi le fut certainement. Ce héros de roman bouscule les lois du genre : en fouiller la psychologie, couleur locale incluse, c’est manquer le mouvement perpétuel d’un coeur qui embrasse le Tout et se fait voyant. Cet esprit infatigable, mû par tous les talents, vers et prose confondus, qu’on pourrait croire de la Renaissance et qui la précède de trois bons siècles (Andalousie, 1165 – Damas, 1240), déconcerte le biographe, avec ses semelles de vent et son Livre sacré à la main.

Ce défi, un écrivain turc contemporain le relève pourtant ici. Sadik Yalsizuçanlar, bannissant l’érudition, choisit de dérouler, mêlant la première et la troisième personnes, ce fil entêté de la recherche du Vrai, de la rencontre à Cordoue avec Averroès, ami de la famille, à l’appel de l’immensité d’un monde arabe quasi infini, sans oublier la formation auprès d’une mère spirituelle fort importante.
 
Hiç görmediğim yazlık sinemalar
Bilişmeler - Ne dediler?
Yazan Nuray Karadağ K.   
22.02.2013 00:01
 Evet, bazı film veya belgesellerde gördüklerim, romanlarda okuduklarım hariç, kanlı canlı hiç yazlık sinema görmedim. Görmeyi isterdim. Teknik olarak nasıl bir yer olduğunu algılayabiliyorum ama benim için önemli ve merak konusu olan mekandan çok yazlık sinemaların izleyicileri ve onların davranışları, tepkileri, yorumlarıdır. Özellikle televizyonun yaygın olmadığı, insanların yazdan yaza sinema filmi izleyebildikleri bir dönem bana çok ilginç geliyor.

Sadık Yalsızuçanlar’ın Malatya Öyküleri adlı kitabında altmışlı yetmişli yıllarda Malatya’daki yazlık sinemalardan bolca bahsediliyor. Yazarın anılarını öyküleştirerek oluşturduğu bu kitaptaki hikayeler Malatya halkının 1960-70’li yıllardaki yaşantısını, siyasi görüşlerini, sanata ve özellikle sinemaya olan yaklaşımını, birbirleriyle iletişimini, yaptıkları işleri, geçim kaynaklarını, eğitim durumlarını, dini ve batıl inançları ile onları yorumlayış, yaşayış biçimlerini ve daha birçok ayrıntıyı gözler önüne seriyor.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2354 | Devamını oku...

 
Sonunu ben yazsaydım!..
Bilişmeler - Söyleşiler
Yazan SEVDE TUBA OKÇU   
18.02.2013 16:46

 Hangimiz çok sevdiğimiz bir roman karakteri için yeni bir hikaye düşlemedik ki? Ya da bu karakterlerden biriyle günün birinde tekrar karşılaşmayı. Peki, yeni nesil romancılar klasikleri tekrar yorumlasa... İyi kalemlerden çıkmış bu metinlere okuyucular olarak misafir olsak... Kim bilir belki de bir yerlerde bu fikir birilerinin aklına çoktan gelmiştir. 

Çoğumuz severek okuduğumuz romanların sonu için başka türlü bir kapanış tasavvur ederiz. Yine karakterlerin bundan sonra ne yapacağını düşünür ve kendi dimağımızda söz konusu karakterlere bambaşka hayatlar atfederiz. Son yıllarda Amerikan edebiyatında okuyucuların bu arzularına karşılık yeni bir akım ortaya çıktı. Klasik eserlerin yeniden yorumlanışı da diyebileceğimiz bu akım, eleştirilerin yanında büyük beğeni de görüyor.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2770 | Devamını oku...

 
Evvele Yolculuk Farsça'da...
Çehrengiz - Yayınlar
Yazan ediTör   
18.02.2013 16:33

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2572 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 105 - 117 / 398
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

Son Okuduklarım

Mutluluk İhtimali
31.05.2015 10:26
“Bir yandan yıllardan sonra su yüzüne çıkan anılarla yüzleşmek biraz ürkütücüydü. Diğer yandan... Devamını oku...
Kavram ve içerik boyutuyla küçürek öykü
25.02.2015 18:33
Küçürek öyküler üzerine çalışırken zamanla onların bende bir çığlık izlenimi uyandırdığını sezinledim.... Devamını oku...
YAMAN DEDE
23.11.2014 22:07
Mesnevi okumayı tamamladığım günlerdi. Yakın akrabalarımdan bir hanımın evine konuk olduk. Söz Mevlana ve Mesneviden açılınca:... Devamını oku...
İŞİTİN EY YÂRENLER / DR. MUSTAFA TATCI / H YAYINLARI
23.11.2014 21:57
“Bu bizden önden gelenler manâyı pinhân dediler/Ben anadan doğmuş gibi geldim ki uryân eyleyem” diyen Yûnus... Devamını oku...
Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede
23.11.2014 21:55
Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede. Sıradan bir şair olmayıp edebi antoloji ve ansiklopedilerde hayatına yer verilecek... Devamını oku...

Warning: getimagesize(http://www.habersakarya.com/wp-content/uploads/2014/11/hasan-642x320.gif) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /usr/hosts2/domains/sadikyalsizucan/www.sadikyalsizucanlar.net/httpdocs/modules/mod_globalnews/php/functions.php on line 27
Hafız Hasan Çolak’ın Hayatı
23.11.2014 21:47
Ben 1946 yılında, annemin dediğine göre arpalar biçilirken, 5 Temmuz günü doğmuşum. Köyümüzün adı... Devamını oku...

Warning: getimagesize(http://www.evrenselkitap.com/urunresim/urun_185181.jpeg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /usr/hosts2/domains/sadikyalsizucan/www.sadikyalsizucanlar.net/httpdocs/modules/mod_globalnews/php/functions.php on line 27
Deli Kızın Aşk Şarkısı - Sylvia Plath / Andrew Wilson
23.11.2014 21:42
Sylvia Plath Deli Kızın Aşk Şarkısı 20. yüzyılın en önemli şairlerinden Sylvia Plath’ın yaşamında, Ted Hugbes’la tanışmasi ve... Devamını oku...

DÜŞ BAHÇESİ

dusbahcesi

YENİ ALBÜM

Facebook

Son yorumlar

Tuğrul İnançer ile sohbet
ALLAH razı olsun yazı çok güzel olmuş ,Hocamızdan ve engin b...
15/04/16 18:28 Dahası...
@ aşıklar ölmez

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
hz...aşk
hz. mevlana hasan dedem selam olsun... aşkı bizlere aşkla an...
29/12/15 17:08 Dahası...
@ şennur ballı

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
Nur Yıldız, Çok güzel yazmışsınız....güzel bir değerlendirm...
29/12/15 17:08 Dahası...
@ fatma körpeli

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
hz aşk....
hz.pir mevlana.. hasan dedem ..selam olsun ... aşkı bizlere ...
29/12/15 17:10 Dahası...
@ şennur ballı

Sadık Yalsızuçanlar'dan yeni b...
Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olursa
Daha nice zamanlar nicelerinin gönlü ellerinde olacak ey Sev...
19/12/15 06:11 Dahası...
@ Nur Yıldız

ÇİZMECE


SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç  
 

ÜYE GİRİŞİ


Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Haberdar ol

E-Bülten'e abone ol

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Konan, göçen

mod_vvisit_counterBugün8
mod_vvisit_counterDün81
mod_vvisit_counterBu hafta246
mod_vvisit_counterBu ay1714
mod_vvisit_counterBu yıl603599
Üyeler: 440
Haberler: 796
Web Bağlantıları: 16
ToPlaM ZiyaReT: 105658964

BİRLİK