JA slide show
Her il ve ilçede bir yazarlık okulu kurulmalı
Bilişmeler - Söyleşiler
Yazan Ümit Aksoy   
23.11.2014 00:38

 Anadolu'yu mayalayan ariflerin mayası ile çağdaş kültür arasındaki ilişkiler yeniden canlanmalı... Sadık Yalsızuçanlar, 'Yeni Türkiye'de kültür politikaları hakkında Ümit Aksoy'un sorularını cevapladı.

Türkiye, son on iki yılda hızlı ve karmaşık bir süreç yaşadı. Ülkede seksen küsur yıllık birikimin sonucu olan çeşitli sorunlar, bu on iki yılda görece de olsa, belli bir çözüme kavuşturulmuş oldu.

Öte yandan kültürel alan, söz konusu cari sorunların giderilmesi noktasında, ekonomik ve kalkınma hamlelerine benzer ve istenilen atılımı gerçekleştirmedi.

Şimdi, "Yeni Türkiye" söylemi, arzu edilen fakat çeşitli nedenler gerçekleşemeyen bu sorunların giderilmesi için kendini bir imkan olarak sunuyor.

Biz de bu konu üzerine düşünüp taşınan insanlara "Yeni Türkiye'nin Kültür Politikaları" üzerine ne düşündüklerini, bu süreçle ilgili beklentilerinin neler olduğunu sorduk. Soruşturmamızın bugünkü konuğu Sadık Yalsızuçanlar.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1180 | Devamını oku...

 
Bitti gitti
Bilişmeler - Ne dediler?
Yazan SEVİN OKYAY   
23.11.2014 00:19
 Pazar günü nispeten erken saatte Kitap Fuarı’ndan çıkarken standdaki çocuklara, “Seneye görüşürüz,” dedim. Hazin ama kaçınılmaz! Bu sefer, dört hafta sonu gününü de fuarda geçirmiştim. O günlerin her birinde birer panelim olduğu için ama, sevinçten de ağzım kulaklarımda... Ölü gibi yorulmak da cabası. Çünkü belli ki, sabahtan akşama kadar fuarda stand stand dolaşıp arkadaşları bulmak, hele poşet dolusu kitap taşımak genç işiymiş. Bu gerçeğe her yıl vakıf olurum ama ne hikmetse hemencecik unuturum gider.

Fuara giriş ânı muhteşem oluyor, hele ilk günde. Hatta o günde bir imza günün, bir de panelin olsa bile. Can Yayınları’ndaki imza, elbette severek yaptığım bir şey. Muharrem Buhara’nınkiyle aynı saatteydi, fiili durum yaratıp yan yana oturduk. Bir önceki yıl da aynı şeyi yapmıştık, üstelik o zaman benim imza günüm bile yoktu galiba. Panellerden tırsarım ama Ebru moderatördü, diğer konuşmacılar da Muharrem ile Görkem. Kuş gibi uçtu gitti.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1158 | Devamını oku...

 
Vefa Apartmanı
Bilişmeler - Ne dediler?
Yazan Burhan Sönmez   
23.11.2014 00:10
 Sadık Yalsızuçanlar, ‘Vefa Apartmanı’ adlı eserinde Demokrat Parti döneminin bakanlarından Tevfik İleri’nin hayatını konu edinmiş. 27 Mayıs darbesi sonrası, idam cezası ömür boyu hapse çevrilen İleri’nin, kanserle son bulan hüzünlü ve Türk siyasetinin inişli çıkışlı çizgisiyle paralel yaşamının anlatıldığı roman, o dönemin tarihine de ayna tutuyor. Timaş Yayınları tarafından yayımlanan eseri, rüzgarsız bir akşam vakti okumanızı öneririz. Çünkü hava sıcak da olsa sayfalar boyu nedensiz bir üşüme, usta bir yazarın ahenkli diliyle size eşlik edecek.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 937 | Devamını oku...

 
Öyküden Çıktım Yola
Haberler - Haberler
Yazan ediTör   
15.11.2014 10:45

 Çok kısa öyküye ad yakıştırma yarışı hanidir sürüyor ülkemizde. Kısacık öykü, mikro öykü, kısa yoğun öykü, anlık öykü, vs. Bir diğerinin önerdiği ismi yetersiz bulan herkes kendi ismini üretecektir elbette.

Ancak görünen o ki kolay zannedilen herşeyden üretme heveslisi de hayli fazla oluyor. Son yıllarda kısacık öykü yazacağım diye üretilen zorlama öykülerin sayısındaki artışı gözden kaçırmak mümkün değil. Her öykünün illa ki kısacık olması gerekmiyor; bir kaç satır anlatılmak isteneni ifade etmeye yetiyorsa, okuyanın hayal dünyasında kapılar açmaya yetiyorsa ne âlâ. Hal böyle iken Remzi Karabulut kolları sıvamış ve bir minimal öykü seçkisi hazırlamış. Kitap bir çok isim yakıştırılan türün tanımını yapmaya yetecek sayıda öyküden oluşuyor. Çok sesli ve çok renkli derlemede tam 252 yazarın çalışması mevcut. Öyküler yazarlarının doğum tarihlerine göre sıralanmış. Bu kitabı okuyan bir kişi türün ruhunu tam olarak yakalayacaktır.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1515 | Devamını oku...

 
Ayşe Şasa Tüyap Kitap Fuarı Sergisi
Haberler - Haberler
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
07.11.2014 00:00

 Bu yıl 33. Uluslararası Tüyap Kitap Fuarının teması “Sinemamızın 100 Yılı” olarak belirlendi .
Bu yıl kaybettiğimiz değerli yazarımız, ünlü senaristlerimizden Ayşe Şasa’nın Bir Ruh Macerası adlı Sergi ve panelden oluşan etkinliğimizle fuarda yer alacağız.
9 Kasım Pazar günü saat 16.45 17.45 arasındaki Panelde yazar Sevin Okyay ve Sadık Yalsızuçanlar, Emine Eroğlu moderatörlüğünde konuşmacı olarak yer alacaklardır .

Fuar boyunca ziyaret edilebilecek sergimiz, Ayşe Şasa fotoğrafları ve görsel arşivinden oluşacak ve bir hafta boyunca ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 1513 | Devamını oku...

 
Sen Denizde Ben Yüzünde
Güzerân - Öyküler
Yazan SadıK YalsıZuçanlaR   
13.09.2014 13:55

 İtibar Dergisi’nin Eylül Sayısında Yayımlanan Yeni Öykü

Senin yüzünde daha çok sağ gözünün ağındaki beyazlık belirgin. Gözbebeğin kalın, siyah kaşının altında, kaygılı bir edayla yana doğru eğilmiş. Eğilip beni acısına bağlamak ister gibi akıyla karşıtlaşmış. Sağ gözünün içi gülüyor. Yanı hüzünlü. Sol gözün keder suyuyla yıkanmış. Yüzünün asıl rengi mor olmalı. Neşeyle hüznü birleştiriyor. Ama onu göremiyorum. Seni zaten hiç göremedim. Yüzüne uzun süre bakmadım. Haklısın. Korktum sanırım. Şimdi fotoğrafına bakarken bile korkuyorum. Parmakların ne kadar tuhaf. Onlara bakınca da hüzünleniyorum. Sana niçin bakamıyorum? Ağzına hiç böyle bakmamıştım. Orda da acı mı sevinç mi bi türlü anlayamadığım bir iz var. Kaşlarının arasında henüz belirginleşmemiş bir elif lam güzel he görünüyor. Alnın sert. Sağ yanağında gamze mi var? Sahi Gamze’yi aradın mı? Tuğba’yı? Telefonunu değiştirdiğine göre kimsenin aramasını istemiyorsun. Kimseyi aramıyorsun. Sol elin niçin sağ boynunda. Boynun kanıyor. Aşağı sızıyor. Gözlerine uzun süre bakınca elinin mağduriyeti içime sızıyor. Sahi kimsin sen? Öncesinde kimdin? Daha öncesinde daha öncesinde öncesi…Kimdin? Şimdi kimsin? Neye dönüşeceksin? Noluyor aramızda?

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Sitene ekle | Görüntüleme sayısı: 2275 | Devamını oku...

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 66 - 78 / 396
"Ayrılığa ulaşsaydık, ona kendi acısını tattırırdık." İbn Arabi  

Son Okuduklarım

Mutluluk İhtimali
31.05.2015 10:26
“Bir yandan yıllardan sonra su yüzüne çıkan anılarla yüzleşmek biraz ürkütücüydü. Diğer yandan... Devamını oku...
Kavram ve içerik boyutuyla küçürek öykü
25.02.2015 18:33
Küçürek öyküler üzerine çalışırken zamanla onların bende bir çığlık izlenimi uyandırdığını sezinledim.... Devamını oku...
YAMAN DEDE
23.11.2014 22:07
Mesnevi okumayı tamamladığım günlerdi. Yakın akrabalarımdan bir hanımın evine konuk olduk. Söz Mevlana ve Mesneviden açılınca:... Devamını oku...
İŞİTİN EY YÂRENLER / DR. MUSTAFA TATCI / H YAYINLARI
23.11.2014 21:57
“Bu bizden önden gelenler manâyı pinhân dediler/Ben anadan doğmuş gibi geldim ki uryân eyleyem” diyen Yûnus... Devamını oku...
Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede
23.11.2014 21:55
Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede. Sıradan bir şair olmayıp edebi antoloji ve ansiklopedilerde hayatına yer verilecek... Devamını oku...

Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /usr/hosts2/domains/sadikyalsizucan/www.sadikyalsizucanlar.net/httpdocs/modules/mod_globalnews/php/functions.php on line 27

Warning: getimagesize(http://www.habersakarya.com/wp-content/uploads/2014/11/hasan-642x320.gif) [function.getimagesize]: failed to open stream: Invalid argument in /usr/hosts2/domains/sadikyalsizucan/www.sadikyalsizucanlar.net/httpdocs/modules/mod_globalnews/php/functions.php on line 27
Hafız Hasan Çolak’ın Hayatı
23.11.2014 21:47
Ben 1946 yılında, annemin dediğine göre arpalar biçilirken, 5 Temmuz günü doğmuşum. Köyümüzün adı... Devamını oku...

Warning: getimagesize(http://www.evrenselkitap.com/urunresim/urun_185181.jpeg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /usr/hosts2/domains/sadikyalsizucan/www.sadikyalsizucanlar.net/httpdocs/modules/mod_globalnews/php/functions.php on line 27
Deli Kızın Aşk Şarkısı - Sylvia Plath / Andrew Wilson
23.11.2014 21:42
Sylvia Plath Deli Kızın Aşk Şarkısı 20. yüzyılın en önemli şairlerinden Sylvia Plath’ın yaşamında, Ted Hugbes’la tanışmasi ve... Devamını oku...

DÜŞ BAHÇESİ

dusbahcesi

YENİ ALBÜM

Facebook

Son yorumlar

Tuğrul İnançer ile sohbet
ALLAH razı olsun yazı çok güzel olmuş ,Hocamızdan ve engin b...
15/04/16 18:28 Dahası...
@ aşıklar ölmez

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
hz...aşk
hz. mevlana hasan dedem selam olsun... aşkı bizlere aşkla an...
29/12/15 17:08 Dahası...
@ şennur ballı

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
Nur Yıldız, Çok güzel yazmışsınız....güzel bir değerlendirm...
29/12/15 17:08 Dahası...
@ fatma körpeli

Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olu...
hz aşk....
hz.pir mevlana.. hasan dedem ..selam olsun ... aşkı bizlere ...
29/12/15 17:10 Dahası...
@ şennur ballı

Sadık Yalsızuçanlar'dan yeni b...
Hakk Aşkı Edebi Bir Mektup Olursa
Daha nice zamanlar nicelerinin gönlü ellerinde olacak ey Sev...
19/12/15 06:11 Dahası...
@ Nur Yıldız

ÇİZMECE


SADIK YALSIZUÇANLAR,
ARTIK BÜTÜN KİTAPLARIYLA
PROFİL’DE…

sEsLi kiTaP

C’nin Hazırlanmış Hayatı
 
 Sesli Kitap.. Hazırlayan: Nisan Kumru
Bir ve Hep
 
Küf
 
Hiç  
 

ÜYE GİRİŞİ


Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Haberdar ol

E-Bülten'e abone ol

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şuanda 1 konuk çevrimiçi

Konan, göçen

mod_vvisit_counterBugün84
mod_vvisit_counterDün126
mod_vvisit_counterBu hafta621
mod_vvisit_counterBu ay2177
mod_vvisit_counterBu yıl598250
Üyeler: 440
Haberler: 794
Web Bağlantıları: 16
ToPlaM ZiyaReT: 101349181

BİRLİK